Chátrajúce budovy by podľa Rašiho mohli pomôcť samosprávam, chce im dať nový zmysel (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HLAS SD: Ubytovacie priestory pre príslušníkov PZ
Sprava: Podpredsedovia strany Hlas-SD Denisa Saková a Richard Raši počas tlačového brífingu strany Hlas - sociálna demokracia v budove Národnej rady SR. Bratislava, 05. máj 2023. Foto: SITA/Diana Černáková

Štát vlastní množstvo nevyužívaných budov, ktoré chátrajú a mohli by pomôcť samosprávam. Strana Hlas – sociálna demokracia má riešenie, ako dať opusteným štátnym budovám nový zmysel.

Mohli by mať iné využitie

Podpredseda Hlasu-SD a poslanec NR SR Richard Raši upozornil na to, že by sa z nich dali urobiť nájomné byty, domovy sociálnych služieb, kultúrne či športové centrá, štát ich ale radšej predá.

Strana Hlas-SD navrhuje zriadenie Agentúry pre správu prebytočného štátneho majetku, ktorá by opustené a nevyužívané nehnuteľnosti spravovala, ponúkala samosprávam a hľadala im nový zmysel.

„Rovnako, ako dostali nový zmysel bývalé košické kasárne, z ktorých sme počas môjho primátorovania urobili Kulturpark,“ povedal Raši.

Efektívne riešenie pre spoločnosť

Člen predsedníctva Hlasu-SD a odborník na samosprávy Michal Kaliňák upozornil na príklad z Jablonova nad Turňou, kde tri roky žiadali o prevod starej colnej budovy. Keď sa ju na trikrát nepodarilo predať, až potom ju dostala samospráva a dnes je tam 11 nájomných bytov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zriadenie Agentúry pre správu prebytočného štátneho majetku podľa neho zvýši tlak na efektivitu správy štátnych budov a rozviaže ruky samosprávam. Zároveň tiež umožní riešiť konkrétne problémy ľudí v mestách a obciach a spomalí zbytočne zastavanie ďalšieho územia.

„Na jednom webe budú všetky prebytočné, nevyužité štátne budovy a samosprávy si o ne budú môcť transparentne požiadať s dokladovaním verejnoprospešného účelu, ktorý je pre mestá a obce dôležitý,“ uzavrel Kaliňák, ktorý ešte z pozície ústredného riaditeľa kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska toto riešenie navrhoval aj do Plánu obnovy. Matovičova vláda to však odmietla.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal KaliňákRichard Raši
Firmy a inštitúcie Hlas-SDNR SR Národná rada Slovenskej republikyZMOS Združenie miest a obcí Slovenska