Prilby sú osobitne rozdelené na lyže a snoubord. Lyžiarske majú vrchný skelet, ktorý zasahuje až po uši a sú vybavené závitmi pre pripnutie chrániča na bradu.
Bežný dovolenkový lyžiar bradu chrániť nepotrebuje, ale kto miluje napríklad jazdu medzi bránkami, určite ho ocení.
Snoubordové alebo feeridové prilby majú uši kryté mäkkým materiálom. Dajú sa ľahko odopnúť a preto sú pohodlnejšie.
Nároční lyžiari majú ešte na výber iný druh prilby, kedy je skelet pevne spojený s chráničom na bradu. Sú určené predovšetkým pre tých, ktorí milujú ski cros a podobné disciplíny. Na štandardné lyžovanie si ju nekupujte, pretože je ťažká.
Čo je najdôležitejšie pri výbere? Prilba musí sedieť na hlave, ale pritom nesmie tlačiť. Prilby, ako každá iná výstroj, majú svoje veľkosti. Najskôr si zmerajte obvod hlavy v centimetroch. Najlepšie krajčírskym metrom asi dva centimetre nad obočím a dozadu okolo obvodu hlavy.
To nie je jediný údaj. Väčšina výrobcov udáva veľkosti písmenami XS, S, M, L a XL, rovnako ako pri oblečení. Je to preto, že každá helma má vnútorné polstrovanie, ktoré môže údaje skresľovať.
Vnútorné polstrovanie prilby je veľmi dôležité. Najlepšie je vybrať takú prilbu, z ktorej sa vnútro vybrať a vyčistiť. Ak takú možnosť nemá, je dobré kúpiť si pod prilbu špeciálnu čiapku s plochými švami, resp. kuklu.
Lyžiarsku prilbu je dôležité si dobre vybrať, ale aj správne nosiť. Okraj dobre nasadenej prilby je zhruba dva centimetre nad obočím, aby chránila aj čelo.
Veľmi dôležitý je výber správnej helmy najmä pre deti. Nikdy nekupujte väčšiu prilbu s tým, že dieťa do nej dorastie. Hlava nerastie tak rýchlo ako nohy a prilba vydrží niekoľko sezón.
Nesmierne populárne sú v súčasnosti rôzne ozdoby prilieb v podobe chocholov, rohov, tykadiel či vlasov. Na prilbu sa prichytia veľmi jednoducho prostredníctvom gumených prísaviek a sú dostupné aj v športových obchodoch na Slovensku.