Hlavné mesto pomôže bezdomovcom v niekoľkých noclahárňach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bezdomovec
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Hlavné mesto Bratislava hľadá riešenia problémov bezdomovcov.

Ľuďom bez domova by mohlo pomôcť zriadenie troch nízkokapacitných nocľahárni ešte v tomto roku. Samospráva tiež uvažuje aj o zriadení nízkoprahových denných centier alebo integračných centier.

Podporiť chcú i projekt mobilnej ošetrovne pre ľudí bez domova. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Daniela Rodinová.

Mesto by chcelo pri uskutočnení plánov na pomoc bezdomovcov získať dotáciu z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Prvé nízkoprahové zariadenie na jeseň

Petícia proti zriadeniu denného centra pre bezdomo
Foto: SITA/Gabriel Kuchta

Bratislava však potrebuje vybudovať aj ďalšie stredisko osobnej hygieny pre ľudí bez domova. Zatiaľ jediné funguje v bratislavskej Vrakuni.

Nepostačujúce sú i sociálne služby, ktoré by ľuďom bez domova zabezpečili jedlo, šaty či hygienu.

V hlavnom meste tiež chýba nízkoprahové zariadenie pre bezdomovcov, prvé plánuje na jeseň otvoriť občianske združenie Vagus na Mýtnej ulici, priestory združeniu prenajalo mesto za symbolický nájom.

OZ Vagus sa zaviazalo priestory na Mýtnej zrekonštruovať a zriadiť v nich nízkoprahové denné a integračné centrum. Mesto pri probléme s bezdomovcami pripravilo Koncepciu riešenia problematiky ľudí bez domova v hlavnom meste, pri tvorbe materiálu vychádzali z rokovaní a podkladov neziskových organizácií zaoberajúcich sa prácou s bezdomovcami.

Koncepciu schválili bratislavskí poslanci na poslednom zastupiteľstve pred letnými prázdninami. Mesto v koncepcii zmapovalo aj približný počet ľudí bez domova.

Ako však informovala Rodinová, ide len o odhad, presný počet bezdomovcov v Bratislave sa určiť nepodarilo, mnohí z nich sa zdržiavajú na neprístupných a neznámych miestach a často sa sťahujú z miesta na miesto.

Pomohli tisíckam ľudí

Bez názvu
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Komunitný plán sociálnych služieb udáva počet 1860 ľudí bez domova, čo je viac ako dvojnásobok klientov, s ktorými pracujú terénni sociálni pracovníci.

Nedostačujúci je i počet lôžok v nocľahárňach, ktorý pokrýva len 10 percent z počtu bezdomovcov, ktorý udáva komunitný plán. Nízkoprahová nocľaháreň DePaul za päť rokov svojej existencie eviduje 3 500 klientov, občianske združenie Vagus pracovalo v rámci programu streetwork vlani s tisíckou ľudí bez domova.

Bratislavská samospráva plánuje počas najbližších troch rokov zlepšiť životnú úroveň bezdomovcov a skvalitniť aj systém poskytovania služieb. Mesto plánuje vybudovať nájomné byty i byty nižšieho štandardu.

Nadviazať tiež chcú domácu i medzinárodnú spoluprácu s organizáciami zastrešujúcimi prácu s ľuďmi bez domova – FEANTSA (Európska federácia národných služieb pracujúcich s ľuďmi bez domova) a FAWOS (Organizácie pre zabezpečenie bývania).

Spolu s Bratislavským samosprávnym krajom plánuje mesto zriadiť domov na pol ceste, finančne chcú tiež prispieť neverejnému poskytovateľovi na terénnu sociálnu prácu. Medzi prioritami mesta na najbližšie tri roky je tiež vytypovanie vhodných priestorov na vybudovanie nízkoprahového centra či snaha podieľať sa na legislatívnych zmenách.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať