Hlavné mesto pripravuje verejnú súťaž na opravu Mosta SNP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Most SNP v Bratislave
Foto: archívne, SITA/Andrea Mezeiová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Bratislava pripravuje verejnú súťaž na opravy zvarov na Moste SNP. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca hlavného mesta Peter Bubla.

Podľa neho most prešiel jednou z najdôslednejších prehliadok za posledné roky a mesto má k dispozícii kvalitné odborné posúdenie jeho stavu.

Spolupráca s univerzitou

„Aj keď je most prevádzkovateľný a pre motoristov a chodcov bezpečný, prehliadka ukázala, že na moste sú miestami porušené pozdĺžne zvary nosníkov ortotropnej mostovky,“ priblížil hovorca.

Mesto v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou (STU) určilo najvhodnejší spôsob zvárania, aby nebola poškodená izolácia a asfaltový povrch vozovky na moste.

„Proces k uvedenému bol skutočne precízny – v spolupráci s STU boli vyhotovené skúšobné vzorky mostovky s reálne nanesenou vrstvou izolácie a asfaltových vrstiev na plechu mostovky, na vzorkách bola zrealizovaná séria skúšobných zvarov rôznymi formami a postupmi zvárania,“ poznamenal Bubla.

Aktuálne platné normy

Podľa magistrátu bolo cieľom zistenie postupu zvárania, aby dosiahli kvalitu v zmysle aktuálne platných noriem.

„V závere roka 2023 bola zároveň realizovaná mimoriadna prehliadka Mosta SNP so zameraním na kontrolu stavu už zisteného poškodenia zvarov a v spolupráci so Strojníckou fakultou STU bola tiež zrealizovaná základná obhliadka a diagnostika lán mosta, ktoré sú v poriadku a mesto plánuje ich kontrolu aj v budúcnosti,“ doplnil.

Navrhnuté technologické postupy zvárania spolu so závermi z mimoriadnej prehliadky sú súčasťou podkladov pre verejnú súťaž na zabezpečenie opravy zvarov. „Túto verejnú súťaž aktuálne pripravujeme. Zároveň v rámci pravidelnej údržby Mosta SNP prebieha údržba oceľových častí mostovky,“ uzavrel Bubla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Bubla