Hlavní vyjednávači Spojeného kráľovstva a Európskej únie v sobotu obnovili osobné rokovania o „pobrexitovej“ obchodnej dohode. Rozhovory sa v uplynulých dňoch na najvyššej úrovni uskutočnili iba virtuálne, keďže hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier bol do piatka v karanténe
V sobotu však vycestoval do britskej metropoly za náprotivkom Davidom Frostom, aby sa pokúsili posunúť rokovania vpred.
Značné rozdiely naďalej pretrvávajú
Podľa Barniera po týždni videohovorov medzi obomi stranami naďalej pretrvávajú rovnaké významné rozdiely. Barnierove slová potvrdil aj Frost, ale trvá na tom, že má cenu pokračovať v rozhovoroch.
Poľsko a Maďarsko naďalej nesúhlasia s návrhom rozpočtu EÚ, trvajú na jednej podmienke
Veľká Británia opustila euroblok 31. januára, kedy sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého cieľom je uzavrieť spomenutú obchodnú dohodu. Tá by mala zmierniť ekonomický dopad brexitu. Toto obdobie sa skončí 31. decembra.
Únia sa s Britániou dohodla v mnohých otázkach, ale rokovania viaznu v otázkach práv EÚ na rybolov v britských vodách, záruk dodržiavania pri akejkoľvek dosiahnutej dohode a štandardov „rovnakých podmienok pre všetkých“, ktoré musí Spojené kráľovstvo spĺňať pri vývoze do EÚ.
Hrozia clá a prekážky v obchode
Na dosiahnutie dohody bude musieť EÚ podľa agentúry AP obmedziť svoje požiadavky na rybolov a Británia zase bude musieť súhlasiť s určitým zosúladením s pravidlami bloku. To je však pre politikov na oboch stranách zložité.
Británia podpísala predbežnú dohodu s Kanadou, chce si zabezpečiť obchodné vzťahy po vystúpení z EÚ
Ak nedôjde k včasnej dohode, podniky na oboch stranách Lamanšského prielivu budú od 1. januára čeliť clám a ďalším prekážkam v oblasti obchodu.
Poškodilo by to ekonomiky na oboch stranách, ale negatívnejší dopad by to malo na Spojené kráľovstvo, ktorého hospodárstvo v ostatných mesiacoch trpí pre pandémiu koronavírusu.