BRATISLAVA 23. novembra (WebNoviny.sk) – Novým tieňovým ministrom obrany parlamentného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti je bezpečnostný analytik Jaroslav Naď. Uvádza to hnutie v oficiálnom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol jeho hovorca Matúš Bystriansky.
Naď niekoľko rokov pôsobil na Ministerstve obrany SR, tiež ako riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku. Podľa hnutia ide o skúseného človeka, ktorý sa detailne vyzná v pôsobnosti rezortu obrany.
Čestní a schopní ľudia
„Naším cieľom je do politiky doviesť čestných a schopných ľudí s dobrými riešeniami pre Slovensko. Jaroslav Naď do hĺbky pozná problémy v slovenskej armáde, má skúsenosti v riadiacich pozíciách a má pripravené konkrétne riešenia, ktoré by upadajúci stav slovenskej armády dokázali zastaviť,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.
Ľudia v prieskume podporili návrh OĽaNO o dôchodkoch, zastropovanie bude mať negatívny dopad
„Bezpečnostná politika, a týka sa to aj rezortu vnútra, bude v budúcej vláde pre nás prioritou. Aby sme odstránili korupciu a vedeli reagovať na bezpečnostné hrozby, potrebujeme silnú alternatívu a nie diletantov a rôznych špekulantov,“ dodala Remišová.
Ako uviedol Jaroslav Naď, rezort obrany masívne stráca nielen dôveru občanov, ale dokonca aj mnohých vojakov. „Chaotické riadenie, nepotrebné a predražené nákupy vojenskej techniky, či degradácia profesie vojaka, na to všetko sa už nedá pozerať. Úprimne chcem, aby sa to zmenilo,“ povedal Naď s tým, že spôsob riadenia ministerstva obrany nám vyčíta aj Severoatlantická aliancia (NATO).
Členstvo v EÚ a NATO nemá alternatívu
„Okrem toho je ministerstvo obrany pod vedením Slovenskej národnej strany, ktorej predseda sa už dlhší čas profiluje viac prorusky ako prozápadne. Takéto tendencie treba veľmi rýchlo zastaviť,“ upozornil.
„Nebudeme v týchto otázkach politikárčiť či komunikovať navonok populistické vyhlásenia. Naše členstvo v EÚ či v NATO nemá alternatívu, odborníci to vedia a vedia to aj politici a je nezodpovedné, keď práve politici, ktorí by mali byť prirodzenými lídrami, o takýchto veciach populisticky klamú,“ doplnil Naď.
Aby armáda opäť získala dôveru občanov, je podľa Naďa potrebné urobiť tri základné riešenia. Ako prvé uviedol Naď transparentnosť a systémovosť, ako druhé adekvátne finančné prostriedky a tiež kvalitný a dostatočne ohodnotený personál.