Hojsík zastupoval predsedníčku Európskeho parlamentu, v Buči si uctil obete ruského vraždenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
EP 183407A_Bucha
Slovenský europoslanec Martin Hojsík počas návštevy Buče, kde si pripomenul 3. výročie oslobodenia mesta spod ruskej okupácie a zúčastnil sa na tiež na samite v tomto ukrajinskom meste, v Buči 31. marca 2025. Foto: Európsky parlament
Tento článok pre vás načítala AI.

Rusko sa musí zodpovedať za vojnové zločiny spáchané počas jeho útočnej vojny na Ukrajine. Na spomienkovom podujatí na obete tragédie v Buči to vyhlásil slovenský europoslanec a podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík.

„Mier bez spravodlivosti nie je skutočným mierom. Obete ruského vraždenia v Buči sú toho mementom. Aj preto Európsky parlament od počiatku ruskej agresie voči Ukrajine žiadal aj spravodlivé vyšetrenie a potrestanie vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti,“ vyhlásil Hojsík podľa webu europarlamentu.

Budúcnosť Ukrajiny je v EÚ

„Naša podpora Ukrajine zostáva neochvejná. Musíme naďalej stáť pri Ukrajine a zintenzívniť naše úsilie o spravodlivý a trvalý mier. Budúcnosť Ukrajiny je v Európskej Únii, v demokratickom, slobodnom a mierovom svete,“ dodal slovenský politik, ktorý na Ukrajine zastupoval predsedníčku Európskeho parlamentu Robertu Metsolovú.

Po spomienkovom podujatí sa v konal samit Buča 2025, v rámci ktorého sa stretli predsedovia a vedúci delegácií parlamentov európskych krajín. Prítomní boli predstavitelia Belgicka, Česka, Dánska, Estónska, Fínska, Chorvátska, Islandu, Litvy, Lotyšska, Luxemburska, Nórska, Poľska, Portugalska, Slovinska, Spojeného kráľovstva, Španielska, Švédska a Ukrajiny.

Vyzvali na zriadenie tribunálu

Lídri parlamentov vo svojom spoločnom vyhlásení dôrazne odsúdili nevyprovokovanú a neodôvodnenú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine, opätovne potvrdili plné rešpektovanie zvrchovanosti, nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc a vyzvali na zriadenie osobitného tribunálu pre zločin agresie voči Ukrajine.

Vyzvali tiež na výrazné zvýšenie humanitárnej a vojenskej pomoci Ukrajine a čo najprísnejšie sankcie a opatrenia voči Rusku, ktoré by podporili úsilie smerujúce ku komplexnému, spravodlivému a trvalému mieru. Opätovne tiež potvrdili svoju podporu európskej integrácii Ukrajiny a jej suverénnemu právu rozhodnúť o svojej budúcnosti bez vonkajšieho tlaku alebo zasahovania.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Martin Hojsík
Firmy a inštitúcie: Európska úniaEurópsky parlament