Slovensko začalo kvalifikáciu ZOH 2022 úspešne, Rakúsko vzdorovalo do poslednej sekundy

HOKEJ: Rakúsko - Slovensko
Radosť hráčov Slovenska po góle v sieti Rakúska v zápase kvalifikácie o postup na zimnú olympiádu v Pekingu 2022. Bratislava, 26. augusta 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 26. augusta 22:00

Slovenskej hokejovej reprezentácii vyšiel vstup do domáceho kvalifikačného turnaja o postup na ZOH 2022, keď vo štvrtok večer v Bratislave zdolala výber Rakúska tesne 2:1. Zverenci trénera Craiga Ramsayho potvrdili úlohu favorita, počas väčšiny duelu boli aktívnejší a v strelách na bránku dominovali 32:21.

Pred sebou však majú ešte dve prekážky, keďže do Pekingu sa kvalifikuje len víťaz bratislavskej D-skupiny. Už v piatok o 19.15 h nastúpia Slováci proti reprezentácii Poľska, ktorá vo štvrtok trochu prekvapujúco zdolala Bielorusov 1:0. Kvalifikačný turnaj slovenské družstvo uzavrie v nedeľu súbojom s bieloruským tímom.

Kapitánom slovenskej hokejovej reprezentácie na bratislavskom kvalifikačnom turnaji je útočník Marek Hrivík. Ako informuje oficiálny web Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), jeho asistentmi sú dvaja Petrovia – útočník Cehlárik a obranca Čerešňák.

Slovenskí hokejisti zatiaľ naposledy chýbali v hlavnom olympijskom turnaji v Salt Lake City 2002, predtým absentovali aj v Nagane 1998. Maximom slovenského výberu pod piatimi kruhmi je štvrtá priečka zo ZOH 2010 v kanadskom Vancouveri.

Hokej – kvalifikácia o postup na ZOH 2022 v Pekingu

• Bratislava

Slovensko – Rakúsko 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

• Zimný štadión Ondreja Nepelu

01:46 – 1:0 L. Hudáček (P. Čerešnák)
28:28 – 2:0 M. Gernát (P. Čerešnák, M. Studenič)
52:45 – 2:1 B. Lebler (D. Henrich)

Vylúčenia:
03:25 T. Jurčo – 2 min. (podrazenie)
08:39 C. Unterweger – 2 min. (seknutie)
08:50 K. Zündel – 2 min. (zdržiavanie hry – vyhodenie puku)
49:52 T. Raffl – 2 min. (seknutie)
53:21 L. Haudum – 2 min. (nebezpečný útok na hlavu)

strely na bránu: 32:21, vylúčenia: 4:7 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Roy Stian Hansen (Nór.), Linus Ohlund (Švéd.) – Daniel Hynek (ČR), Andreas Weise Kroyer (Dán.), 4241 divákov

Slovensko: Konrád – Jaroš, Marinčin, Čerešňák, Gernát, Grman, Kňažko, Nemec, Ďaloga – Cehlárik, Hrivík, Jurčo – Pospíšil, Ružička, Lantoši – Studenič, Hudáček, Daňo – Slafkovský, Gríger, Kelemen
Rakúsko: Kickert – Strong, Unterweger, Heinrich, Schumnig, Pallestrang, Ulmer, Zündel, Wolf – Schneider, Ganahl, Hundertpfund – Raffl, Herburger, Baumgartner – Lebler, Zwerger, Rossi – Wukowits, Obrist, Haudum

I. tretina

Slovenská reprezentácia mala vstup do štvrtkového zápasu podľa predstáv, keď už v 2. min obranca Peter Čerešňák našiel na ľavom krídle Libora Hudáčka a ten prestrelil brankára Davida Kickerta – 1:0.

Aj v ďalšom priebehu mali Slováci prevahu, no ponúknuté príležitosti zostali nevyužité.  Na gól nepremenili ani takmer dvojminútovú presilovku o dvoch korčuliarov.

II. tretina

Druhý presný zásah pridali slovenskí hokejisti v 29. min, keď odrazený puk sa dostal na ľavej strane k obrancovi Martinovi Gernátovi a jeho pokus skončil za prekvapeným Kickertom – 2:0.

Aj v druhej polovici boli slovenskí reprezentanti strelecky aktívnejší, nevedeli však nájsť recept na rakúsku defenzívu. Puk držali na svojich hokejkách domáci, Rakúšania však sporadicky „vystrkovali rožky“.

III. tretina

Na dlhší čas sa dostali pred brankára Branislava Konráda v 53. min a zužitkovali to na skorigovanie, keď po spŕške striel skóroval Brian Lebler – 2:1.

Aj potom mali Slováci prevahu, z ktorej však nepridali ďalšie góly. Rakúski hráči sa v poslednej minúte dostali k hre bez brankára, vyrovnať a vynútiť si predĺženie sa im však už nepodarilo.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Ján Pardavý (asistent trénera SR): „Bolo cítiť, že to bol prvý zápas sezóny pre väčšinu hráčov. Napriek tomu prestrieľali sme súpera dosť výrazne. mali sme veľa šancí. V tretej tretine sme si to skomplikovali. Začali sme vymýšľať a dali sme možnosť súperovi, ktorý aj strelil gól. V posledných dvoch minútach sme už Rakúšanov takmer do ničoho nepustili, hoci sme sa tam ešte dopustili jednej chyby. Mužstvo podržal brankár Braňo Konrád. Veľmi nám pomohol prvý gól, potom aj druhý. Ak by sme dali aj na 3:0 a 4:0, bolo by to lepšie z našej strany, takto sme sa trápili až do konca. V ďalších zápasoch musíme isť viac do streľby, viac do clonenia. Niečo nám fungovalo lepšie, niečo bolo horšie. Postupom času sa to bude zlepšovať.“

Marek Hrivík (útočník a kapitán SR): „Bol to ťažký zápas. Veľa z nás ešte predtým nemalo zápas za sebou v tejto sezóne. V tretej tretine sme to cítili, že nám chýba zápasová prax. Dotiahli sme to do úspešného konca a ideme ďalej. Nie sme ešte dobre zohratí, mali sme za sebou len 5-6 tréningov. Bude to však lepšie. Som hrdý na kapitánske ‚céčko‘, snažím sa ísť príkladom. Poliaci ukázali, že hokej hrať vedia, bude to náročné. Verím, že budeme hrať lepšie ako dnes.“

Martin Gernát (obranca a strelec víťazného gólu): „Snažíme sa puky tlačiť do bránky, hrať jednoducho. Pri mojom góle to bolo trochu so šťastím, ale to patrí k tomu. Ak sa budeme snažiť, góly prídu. Nie je to optimálne, chvíľu to trvá, ale dostávame sa do toho. Verím, že pridáme ešte ďalšie góly. Nesmieme robiť útočné fauly.“