Holandská princezná sa vzdala apanáže, za najbližšie roky vráti milióny eur

Princezná Amalia
Holandská princezná Amalia. Foto: archívne, SITA/AP

Dedička holandského trónu princezná Amalia sa rozhodla, že niekoľko najbližších rokov nebude prijímať apanáž v hodnote 1,6 milióna eur ročne, na ktorú má nárok po dovŕšení veku 18 rokov. Princezná poslala rukou písaný list holandskému premiérovi Markovi Ruttemu s oznámením jej rozhodnutia v piatok.

Uviedla, že vráti peniaze, ktoré budú na jej účte, kým bude študentkou. Apanáž pozostáva zo zhruba 300-tisíc eur patriacich priamo princeznej a 1,3 milióna eur na pokrytie nákladov na personál a na ostatné výdavky.

Krok princeznej prišiel v čase, keď popularita oranžskej dynastie v Holandsku klesla. Rodičia Amalie, kráľ Viliam Alexander a kráľovná Máxima, sa vlani stali terčom ostrej kritiky, keď odišli na rodinnú dovolenku do svojho výletného domu v Grécku v čase pandémie. Kráľovská rodina dovolenku skrátila a vrátila sa domov pre rozhorčenie verejnosti. Dovolenkou neporušili reštrikcie zamerané proti šíreniu koronavírusu, ale na pobyt do Grécka odišli krátko po tom, ako vláda uplatnila čiastočný lockdown.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mark RuttePrincezná Amalia