Predposlednú májovú stredu sa stalo ďalším mestom v regióne, ktoré zaviedlo polopodzemné kontajnery MOLOK.
„Rozhodli sme sa ísť cestou pilotného projektu. Chceme vidieť, ako sa toto riešenie osvedčí v praxi a aké budú reakcie našich obyvateľov,“ povedal primátor Čambal. „Ak sa ukáže, že je to ten správny smer, rozšírime ich po celom meste.“ Na ulici SNP sa stretli zástupcovia mesta, obyvatelia a starostovia z okolitých obcí, ktorí si prišli pozrieť novinku na vlastné oči. Primátor Zdenko Čambal spolu s riaditeľom technických služieb Františkom Ftáčnikom a Pavlom Komárom zo spoločnosti REDOX-ENEX prestrihli pásku pri prvých polopodzemných kontajneroch v meste.
Čo sa vlastne mení?
Pre bežného obyvateľa to znamená hlavne jedno – koniec problémov so zapáchajúcimi kontajnermi, najmä v lete. Keďže dve tretiny objemu sú ukryté pod zemou, kde je chladnejšie, odpad sa rozkladá pomalšie a nezapácha.
Pavol Komár z REDOX-ENEX to vysvetľuje jednoducho: „Jeden náš kontajner s objemom 5 m³ dokáže nahradiť päť klasických 1100-litrových nádob. Obyvatelia tak budú mať viac miesta, mesto ušetrí na vývoze a okolie bude čistejšie.“
Kontajnery navyše vyzerajú moderne a nie sú takým lákadlom pre vandalov ako tie klasické. Pre mesto to znamená aj menej starostí s údržbou.

Nielen estetika, ale aj ekonomika
Dlhodobo sa má investícia vyplatiť ešte viac – analýzy ukazujú, že za 20 rokov môže mesto ušetriť až polovicu nákladov v porovnaní s klasickými kontajnermi.
Spoločnosť REDOX-ENEX má za sebou už viac ako 4 500 inštalácií na Slovensku. „Len v Nitre sme doposiaľ nainštalovali viac ako dve stovky týchto polopodzemných kontajnerov. Postupne sa inšpirujú aj ostatné veľké mestá ako Trnava, Košice či Zvolen a samozrejme hlavné mesto, ktoré ich používajú. Dnes sa k týmto progresívnym mestám pridáva aj Holíč,“ dodáva Komár.
Starostovia z okolitých obcí, ktorí sa zúčastnili včerajšieho otvorenia, už teraz prejavujú záujem o podobné riešenie. Zdá sa, že Holíč naozaj ukazuje cestu, ktorou sa oplatí ísť.
Informačný servis