Hormonálna antikoncepcia je najspoľahlivejšia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Antikoncepcia
Ilustračné foto Foto: SITA/media.canada.com

BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) Hoci na Slovensku sa hneď po hormonálnej antikoncepcii tešia obľube postkoitálna antikoncepcia (tabletky po pohlavnom styku), kondómy, pesary či vnútromaternicové telieska, v skutočnosti je oveľa spoľahlivejšou metódou chemická antikoncepcia.

Ide o krém alebo kapsule s účinnou látkou benzalkóniumchlorid, ktorých vysokú účinnosť potvrdilo 30 nezávislých štúdií. Táto forma ochrany pred neželaným otehotnením chráni aj proti rôznym druhom baktérií, neškodí organizmu a je voľne dostupná v lekárňach. Účinkuje proti pôvodcom mnohých pohlavne prenosných chorôb ako je herpes, kvapavka, syfilis, chlamýdie, trichomonády, cytomegalovírus a iné.

„Je veľmi smutné, že na Slovensku je druhým najpopulárnejším druhom antikoncepcie postkoitálna,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede gynekológ Jozef Španka. Dodal, že účinnosť krému a kapsúl proti otehotneniu je vyjadrená Pearlovým indexom (počet otehotnení u 100 žien za rok používania určitej antikoncepčnej metódy) len 0,68. U hormonálnej antikoncepcie je toto číslo najnižšie – 0,2 až 0,4, u postkoitálnej antikoncepcie je to až 10 až 15, u mechanickej (kondómy, pesary, telieska) 9 až 10. Ak sa pár spolieha na výpočet plodných a neplodných dní, šanca, že žena otehotnie, je 15 až 25-percentná a v prípade, že ako formu ochrany využívajú prerušovanú súlož, riziko otehotnenia je 15-percentné. „Chemická antikoncepcia je vhodná najmä pre ženy bez stáleho sexuálneho partnera, diabetičky, dojčiace matky, pre ženy, ktoré odmietajú hormonálnu antikoncepciu alebo ju nemôžu užívať, prípadne, ak si zabudnú vziať tabletku,“ povedal Španka.

Viac o antikoncepcii, problémoch a otázkach, ktoré trápia ženy, sa môžu záujemcovia a záujemkyne dočítať na novej webovej stránke www.intimitazeny.sk.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať