Dokopy 533-krát zasahovali slovenskí horskí záchranári počas uplynulej letnej turistickej sezóny, teda v období od 15. júna do 31. októbra. V porovnaní s minulým rokom ide o 11-percentný nárast.
Turisti precenili vlastné sily
O život prišlo v horách 16 ľudí. Vyplýva to zo štatistík, ktoré na sociálnej sieti zverejnila Horská záchranná služba (HZS). Spoločným menovateľom väčšiny zásahov v horách bolo podľa zástupcu riaditeľa HZS Igora Žiaka precenenie vlastných síl a schopností.
Pri Donovaloch sa postrelil hubár, na mieste zasahovali horskí záchranári a vrtuľník
Najviac zasahovali horskí záchranári počas letnej sezóny vo Vysokých Tatrách, a to vo viac ako 200 prípadoch. Viac ako polovica z nich súvisela s turistikou, vo viac ako päťdesiatke prípadov išlo o horolezcov.
S počtom zásahov v teréne nasledovala Malá Fatra (75) a Veľká Fatra (71). Najviac spomedzi obetí si vyžiadali práve Vysoké Tatry, domov z nich sa už nevrátilo deväť turistov či horolezcov.
Pomoc potrebovali aj zahraniční turisti
Takmer v polovici prípadov pomáhali horskí záchranári Slovákom, nasledovali Česi a Poliaci. Okrem toho v menšom počte potrebovali ich pomoc Maďari, Nemci, Ukrajinci, ale napríklad aj turisti z Číny, Spojeného kráľovstva či Lotyšska.
Lesného robotníka privalil pri Zázrivej traktor, pomáhali aj horskí záchranári (foto)
Prevládali úrazy v dôsledku pádu na zem, ale tiež zásahu prírodnými predmetmi, či uviaznutia. V štatistikách sa medzi príčinami spomína aj zmena v organizme, horolezectvo, zablúdenie a pád z výšky.
Počet telefonátov sa zvýšil
Operačné stredisko tiesňového volania prijalo v hodnotenom období celkovo 673 telefonátov, čo predstavuje medziročné zvýšenie o 20 percent. Nie vo všetkých prípadoch bol však potrebný výjazd záchranárov do terénu.
Z daného počtu 140 volaní vyriešil samotný operátor tiesňovej linky. Návštevníci hôr najviac kontaktovali telefonicky operačné stredisko od júla do septembra, podobne ako vlani.