BRATISLAVA 12. júla (WBN/PR) – Košice-Šaca, Banská Bystrica, Nové Zámky, Michalovce, Trebišov, Poprad, Lučenec… To je zlomok z nemocníc, v ktorých môžu na doterajšie počty lôžok na očných oddeleniach zabudnúť. Oddelenia nahradia ambulancie, budú sa centralizovať a sústredia na jednodňovú starostlivosť.
Najväčšia štátna zdravotná poisťovňa nedokáže z rozpočtu pokryť vysoko špecializovanú zdravotnú starostlivosť v každom okrese. S optimalizáciou a rušením lôžok sa stotožňujú aj súkromné zdravotné poisťovne. Vedenia nemocníc a pacienti prijímajú tieto správy s nevôľou.
V prípade rušenia lôžok na očných oddeleniach sa však slovenský pacient nemusí zbytočne stresovať. „Len približne 1% pacientov s očnou diagnózou skutočne potrebuje hospitalizáciu. Najčastejšie ide o prípady vážnych akútnych zápalových stavov, akútny glaukóm, či ťažkých úrazov, ktoré si vyžadujú infúznu alebo chirurgickú liečbu,“ vysvetľuje primár Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči.
Staršiemu pacientovi môže hospitalizácia aj uškodiť
Podľa riaditeľa Očnej kliniky NeoVízia v Bratislave Petra Kociana naháňa rušenie lôžok na očných oddeleniach zbytočný strach. „V očnom lekárstve vládne už niekoľko rokov svetový trend – rušia sa lôžka na oddeleniach, lebo väčšinu zákrokov dokážeme pacientovi poskytnúť v rámci jednodňovej chirurgie. Niekoľkodňová hospitalizácia môže staršiemu pacientovi z telesného ale aj psychologického hľadiska paradoxne uškodiť. Za štyri dni nečinného ležania na lôžku stráca kondíciu. Zákrok jednodňovej chirurgie ho naopak namotivuje, aby si ju udržal.“
Z desať dní na jednu hodinu
Pokrok a vývoj technológií v očnej chirurgii priniesol uľahčenie, urýchlenie a zvýšenú bezpečnosť pri očných operáciách. „Zákroky, ktoré sa kedysi vykonávali v celkovej anestézii, dnes pacient podstupuje už výhradne v lokálnej,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči.
Na ilustráciu operáciu sivého zákalu v minulosti a dnes. „Pred dvadsiatimi rokmi predstavovala náročný invazívny zákrok. Chirurg musel použiť veľký operačný rez. Nemal k dispozícii stehy, rez sa tak musel hojiť prirodzene. Pacient opúšťal operačnú sálu s prelepenými očami a bol odkázaný na starostlivosť okolia. V nemocnici strávil nasledujúcich 7 – 10 dní. Pred desiatimi rokmi už iba dva dni. Dnes je operácia sivého zákalu šetrným zákrokom jednodňovej chirurgie. Po hodine od zákroku odchádza domov.“
Úhrada doterajších záväzkov?
Riaditeľ Očnej kliniky Petr Kocian by privítal, aby zdravotné poisťovne pred spustením nových šetriacich metód vyrovnali najskôr záväzky z minulosti. „Za ostatné mesiace nám neuhradili zdravotnú starostlivosť približne za 120.000 EUR. Je to škoda, veríme však že vedenia poisťovní prehodnotia filozofiu šetrenia. Kapacita našej očnej kliniky je veľká. Len sivých zákalov sme schopí za rok odoperovať päťtisíc. Napriek neuhradeným zákrokom poskytujeme zdravotnú starostlivosť poistencom všetkým zdravotným poisťovní. Prvoradé je pre nás zdravie pacienta, ktorého nemôžeme a nechceme nechať čakať.”