BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Hospodárska kríza prináša podľa opozičnej SDKÚ-DS ďalšie dve riziká. Môže totiž prerásť do sociálnej krízy a zároveň môže trvať dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo. „Máme obavu, že obe tieto riziká sa v ostatnom čase začali zvyšovať,“ konštatoval vo štvrtok na tlačovej besede nový šéf protikrízového tímu SDKÚ-DS Eugen Jurzyca. Zároveň vláde vytkol, že Slovensko sa v poslednom období výraznejšie zadlžuje, pričom však peniaze nesmerujú do investícií a zároveň nejdú ani do spotreby domácností. Najsilnejšia opozičná strana preto pripravila program, ktorý by podľa nej mal pomôcť čo najviac znížiť riziká negatívnych dopadov hospodárskej krízy.
Okrem tradičných opatrení, ktoré opozičná strana na potlačenie negatívnych dopadov krízy navrhuje už dlhšie, ako je zjednodušenie odvodov, zastavenie plytvania s verejnými zdrojmi, urýchlenie čerpania eurofondov či zmenu Zákonníka práce, pripravil protikrízový tím strany aj nové opatrenia. Tie podľa Jurzycu vyplývajú zo zmenenej ekonomickej situácie a zvyšujúcich sa rizík vzniku sociálnej krízy a takisto hrozby, že hospodárska kríza by sa mohla stať chronickou.
Jedným z takýchto opatrení má byť podľa SDKÚ-DS aj vytvorenie rezervy vo verejných financiách na roky 2010 a 2011 už v súčasnosti. Ako a koľko peňazí by si trúfali ušetriť, však zatiaľ konkretizovať nevedeli. Hlavnými zdrojmi príjmov by však podľa Jurzycu mohlo byť zefektívnenie verejného obstarávania, či celkovo transparentnejšia ekonomika. Nevylúčil pritom ani skutočnosť, že by sa v prípade zhoršovania situácie v budúcnosti museli skresávať sociálne výdavky či zvyšovať dane.
Opozičná strana sa chce rovnako pokúsiť dosiahnuť konsenzus s ďalšími parlamentnými stranami ohľadom konsolidácie verejných financií v oblasti mandatórnych výdavkov, teda výdavkov, nevyhnutnosť vykrytia ktorých vyplýva z platnej legislatívy. Podľa Jurzycu totiž znižovanie mandatórnych výdavkov bez širšieho konsenzu môže byť niektorými politickými stranami politicky zneužívané. „Pokiaľ v pokrízovej konsolidácii verejných financií nedôjde ku konsenzu, teda nebudeme robiť citlivé zásahy, tak nás stopercentne čaká maďarská cesta,“ dodal Jurzyca.
Vláda v tomto roku zo svojej spotreby vyčlenila na financovanie protikrízových opatrení 340 mil. eur. S cieľom prijímať opatrenia za účasti všetkých relevantných strán zriadila aj Radu pre hospodársku krízu. Tá vznikla v januári tohto roka, naposledy však zasadala začiatkom apríla. Podľa medializovaných informácií však už táto rada zasadať nebude, pričom vláda chce o prípadných ďalších protikrízových opatreniach rokovať na pôde tripartity. Doteraz prijaté opatrenia chce kabinet hodnotiť najskôr v októbri tohto roka.
SITA