Rusko zasahovalo do amerických prezidentských volieb v roku 2016 a môže sa o to znova pokúsiť pri budúcoročnej voľbe amerického prezidenta. Nie je však jedinou krajinou, ktorá by chcela ovplyvňovať politiku v Spojených štátoch.
Americkí predstavitelia, ktorí sú znepokojení zahraničným úsilím narušiť voľby v roku 2020, do tohto varovania zahŕňajú viaceré krajiny. Ich obavy sa pritom netýkajú iba možných zásahov hackerov do kampane, ale aj šírenia dezinformácií v sociálnych médiách a potenciálneho úsilia preniknúť do volebných databáz či dokonca pozmeniť hlasovanie.
Ovplyvnenie výsledkov
Obavy vyvoláva možnosť, že protivníci Spojených štátov by mohli priamo ovplyvniť volebné výsledky. Iba malý náznak zahraničného zasahovania môže zničiť dôveru verejnosti v hlasovanie, čo je pri tesných voľbách obzvlášť znepokojivé.
Iránski hackeri zaútočili na americkú prezidentskú kampaň a prenikli do viacerých účtov
„Nanešťastie to už nie je iba Rusko. Zvlášť Čína, Irán a niekoľko ďalších študujú to, čo urobilo Rusko v roku 2016,“ vyjadril sa expert na kybernetickú bezpečnosť James Lewis z Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá vo Washingtone.
Osobitný zdroj obáv
Americké spravodajské služby informovali o ruských, čínskych a iránskych pokusoch ovplyvniť minuloročné voľby do amerického Kongresu a vysoký predstaviteľ americkej FBI nedávno označil priamo Peking za osobitný zdroj obáv.
Spoločnosť Microsoft tiež medzitým informovala, že iránski hackeri útočili na neuvedenú prezidentskú kampaň a tiež predstaviteľov vlády, novinárov a prominentných Iráncov žijúcich mimo svojej krajiny.