BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) – Napriek tomu, že ceny vstupov do hydinárskeho priemyslu podľa Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) neustále rastú už niekoľko rokov, na odbytových cenách hydinového mäsa sa to v posledných šiestich rokoch vôbec neprejavilo.
Tento stav však podľa chovateľov a spracovateľov hydiny už nie je dlhšie udržateľný a hovoria o potrebe okamžitého zvýšenia odbytových cien za hydinové mäso až do výšky 15 %. Konštatoval to v piatok na tlačovej besede prezident ÚHS Daniel Molnár.
Výroba sa stala nerentabilnou
Únia hydinárov pri potrebe zvyšovania odbytovej ceny hydiny poukázala najmä na dlhodobý vývoj priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hydinárskom priemysle, ktorá sa v období medzi rokmi 2010 a 2017 zvýšila až o 83 %, zatiaľ čo cena za hydinu klesala.
„V rovnakom období prišlo k poklesu priemernej realizačnej ceny za kura chladené o 16 %. Keď však porovnávame obdobie rokov 2013 a 2017, zistíme, že pokles priemernej realizačnej ceny je až o 41,2 %. Cena za kura chladené poklesla za obdobie posledných päť rokov z 2,09 eura za kilogram na 1,48 eura za kilogram,“ upozornil Daniel Molnár.
Školskí odborári privítali návrh Smeru, upozorňujú však na problémy spojené s obedmi zadarmo
Výsledkom situácie v hydinárstve SR v posledných rokoch má byť stav, kedy sa realizačná cena dostala pod úroveň výrobných nákladov, čím sa výroba stala nerentabilnou.
„Obdobná situácia je aj pri kuracích rezňoch, kde v období medzi rokmi 2010 a 2017 poklesla odbytová cena o 21 %. Rovnaká situácia je aj pri živej hydine, kde za posledných päť rokov klesla priemerná odbytová cena o 26 % z 1,01 eura za kilogram na 0,80 eura za kilogram,“ pokračoval Molnár.
Odbytová cena je na veľmi nízkej úrovni
Výrobné vstupy v chove, ako aj spracovaní hydiny podľa ÚHS neustále narastajú aj v iných oblastiach, ako iba v mzde zamestnancov. Rastie cena kŕmnych zmesí, ktorá tvorí takmer 75 % nákladov chovateľa hydiny, cena energií, logistiky či cena za obaly. Odbytová cena za kura chladené je v SR pritom podľa hydinárov v porovnaní s ďalšími krajinami EÚ na veľmi nízkej úrovni.
„Priemerná odbytová cena za kura chladené v EÚ je o 17 % vyššia ako na Slovensku, v Českej republike o 23 %, v Rakúsku o 45 % a v Nemecku je cena vyššia až o 74 % ako na Slovensku,“ priblížil Daniel Molnár.
Hydinári upozorňujú na katastrofálnu situáciu na slovenskom trhu, môže za to kura za nízku cenu
Tieto všetky dôvody sa podľa prezidenta Únie hydinárov Slovenska podieľajú na potrebe okamžitého zvýšenia odbytových cien za hydinové mäso až do výšky 15 %.
„Ak k zvýšeniu odbytových cien nepríde, finančná situácia v chove a spracovaní hydiny v SR ohrozí ďalšiu existenciu chovateľov, ako aj spracovateľov hydiny a odvetviu hrozí kolaps,“ dodal Daniel Molnár.