BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Pokles cien nehnuteľností a nárast miezd sa podpísali pod výrazne lepšiu dostupnosť bývania.
V čase boomu, od roku 2006 do polovice roka 2008, priemerné ceny nehnuteľností predbehli platy o 40 %. Následný 20-percentný pokles cien nehnuteľností a nárast miezd v priemere o 11 % tento trend zvrátil.
Spolu s poklesom úrokov tieto zmeny podľa hlavného ekonóma VÚB banky Zdenka Štefanidesa spôsobili, že bývanie financované hypotékou je v súčasnosti dostupnejšie ako kedykoľvek predtým.
V porovnaní s predkrízovým obdobím si priemerne zarábajúci ľudia môžu v niektorých regiónoch dovoliť aj o dve tretiny väčší byt. Najväčšie byty si môžu vo vzťahu k svojim príjmom dovoliť Trenčania a Nitrania, s výmerou cez 70 metrov štvorcových.
Naopak, najmenší byt si môže dovoliť priemerne zarábajúci Bratislavčan, teda 42 metrov štvorcových.
Úvery na kúpu nehnuteľností na Slovensku prešli podľa Štefanidesa rôznymi štádiami, a to od stavebných úverov cez hypotéky po iné úvery na bývanie, pričom v súčasnosti najviac dominujú iné úvery na bývanie.
Podľa prieskumu, ktorý pre VÚB banku realizovala agentúra 2muse, sa Slováci, čo sa týka plánovania investícií do bývania, dajú rozdeliť na tri skupiny. Prvá skupina so zhruba 28-percentným podielom je so svojím bývaním spokojná a nepotrebuje ho riešiť.
Ďalšia skupina s podielom 35 % hovorí, že bývanie by riešiť chcela, ale v tomto roku tak neurobí, a to buď pre chýbajúce peniaze, alebo vyčkávajú na lepšie podmienky. A tretia skupina s podielom 37 % by do bývania chcela investovať v tomto roku.
„Veľká väčšina z nich chce rekonštruovať svoje súčasné bývanie,“ uviedla vedúca oddelenia úverov VÚB banky Melinda Péková.