BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Júnové akciové ponuky bankových hypoték tromfli všetky dovtedajšie ponuky, keď si klienti požičali rekordný objem hypoték 425 mil. eur.
Dovtedajší najúspešnejší mesiac bol podľa vyjadrení spoločnosti Fincentrum tohtoročný máj, kedy sa prvýkrát pokorila hranica 400 mil. eur za mesiac.
Celý tento rok tak bude podľa Fincentra pravdepodobne pre hypotéky rekordne úspešný.
Dalo by sa predpokladať, že na realitnom trhu je podobná víchrica ako na trhu hypoték. No nie je to podľa Fincentra tak.
Podľa údajov Národnej asociácie realitných kancelárii SR realitný trh dlhší čas stagnuje. Za hypotekárnymi rekordmi je teda podľa Fincentra fluktuácia klientov medzi bankami. Akciové ponuky, odpustenie poplatkov a hlavne nízke úrokové sadzby motivujú klientov k refinancovaniu starších drahších úverov.
Rekordná bola v júni aj priemerná sadzba, a to 3,97 %. „Dôvodom nízkych hypotekárnych úrokov sú nízke medzibankové sadzby, za ktoré si retailové banky požičiavajú, konkurenčný boj medzi nimi, ale aj to, že stále viac žiadateľov o hypotéky vyjednáva s bankami,“ hovorí analytik Fincentra Ján Porázik. V letných mesiacoch firma očakáva upokojenie na hypotekárnom trhu, top sezónou je totiž vždy jar a jeseň. Ďalší vrchol by teda mohol podľa Porázika prísť na jeseň, ale rekordný objem sa zrejme neprelomí.
Opačná situácia ako u hypoték je na trhu stavebných úverov. Tie sa totiž obyčajne vyvíjajú protichodne. Stavebné sporiteľne poskytli klientom stavebné úvery v hodnote 2,2 mil. eur, čím ich objem už tretí mesiac po sebe klesol. Nedá sa podľa Porázika povedať, že by historicky išlo o nízke hodnoty. Priemerný úrok predstavoval 4,72 %. Odlišne sa vyvíja situácia pri stavebných medziúveroch. Klienti si cez ne požičali 46,9 mil. eur, čo je doteraz piata najvyššia hodnota. Priemerná sadzba predstavovala 4,06 %.
Podobne ako stavebné sa vyvíjajú i spotrebiteľské úvery. Štvrtý mesiac po sebe mierne klesajú, no tiež sa nedá podľa Porázika hovoriť o nízkych hodnotách. Priemerná úroková sadzba predstavovala 14,6 %. „Podľa nášho názoru objemy spotrebných úverov rastú príliš rýchlym tempom. Vzhľadom k podmienkam sú veľmi drahou alternatívou financovania spotreby. Mali by byť využívané len v závažných situáciách,“ upozorňuje Porázik.