Identifikovali skupinu ľudí, od ktorých môže pochádzať vynesenie nahrávky z chaty s Ficom (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Vyšetrenie príslušníčky policajnej inšpekcie Diany Santusovej na polygrafe nie je ukončené. Po rokovaní parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Podľa neho Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vykonal samotné vyšetrenie na polygrafe, poskytol namerané hodnoty a „my budeme ďalej pokračovať“.

Mikulec pripomenul, že platí nariadenie ministra vnútra, že príslušníci policajného zboru a policajnej inšpekcie sa zúčastňujú na vyšetrení polygrafom na Kriminalisticko-expertíznom ústave (KEÚ) Policajného zboru SR. Keďže Santusová mala určité výrady, tak jej rezort vyhovel a dohodol sa na vyšetrení na NBÚ.

Údajné manipulovanie vyšetrovania

Santusová bola šéfkou vyšetrovacieho tímu Úradu inšpekčnej služby rezortu vnútra, ktorý preveroval podozrenia z údajného manipulovania vyšetrovania medializovaných trestných káuz zo strany Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Pri pokuse zadržať svedkov podozrivých z krivých výpovedí si údajne neoprávnene vyžiadala nasadenie zásahového tímu Hraničnej a cudzineckej polície zo Sobraniec. Dočasný šéf inšpekcie Peter Scholtz ju neskôr z čela tímu odvolal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Videonáhravka z poľovníckej chaty

Pokiaľ ide o únik videí z poľovníckej chaty, na ktorých sú predstavitelia strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico a exminister vnútra Robert Kaliňák s advokátmi Marekom Parom a synom policajného exprezidenta Tibora Gašpara a oligarchom Miroslavom Bödörom, predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO) povedal, že tento prípad má nielen politický, ale aj trestnoprávny dosah.

„Bola identifikovaná skupina ľudí, od ktorých môže pochádzať vynesenie tejto nahrávky. Ide o členov Policajného zboru, zatiaľ boli vylúčení iní aktéri,“ priblížil Krúpa. Podľa neho rezort vnútra pracuje na nových opatreniach, ktoré by mali obmedziť únik takýchto informácií.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rozpracovaný prípad pytliactva

Polícia pôvodne chatu monitorovala pre pytliactvo. Policajný prezident Štefan Hamran povedal, že prípad pytliactva bol operatívne rozpracovaný vlani v októbri a vtedy sa nedalo predpokladať, kto sa bude na spomínanej chate stretávať.

Na otázku, ako často NAKA rieši pytliactvo, Hamran odpovedal, že „pre nás tam môžu byť záujmové osoby a vtedy si uplatňujeme výberovú príslušnosť.“ Keďže ide o živý prípad, Hamran odmietol povedať, o aké záujmové osoby ide.

Exministerka vnútra Denisa Saková (Hlas-SD) zdôraznila, že ak sa po prvej či druhej nahrávke na chate zistilo, že nedochádza k pytliactvu, mala sa pripraviť nová žiadosť o nasadenie informačno-technických prostriedkov odsúhlasená sudcom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováDiana SantusováJuraj KrúpaMarek ParaMiroslav BödörPeter ScholtzRobert FicoRobert KaliňákRoman MikulecŠtefan HamranTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie NBÚ Národný bezpečnostný úrad