Incheba Expo Bratislava prejde zásadnou premenou. Zástupcovia najväčšieho slovenského výstaviska predstavili koncept národného kultúrneho a kongresového centra s unikátnou architektúrou a verejným priestorom s množstvom zelene, s ktorým sa chcú uchádzať o štátnu dotáciu vo výške 60 miliónov eur. Po zhruba trojročnej rekonštrukcii by sa podľa nich Incheba mohla stať novou dominantou Bratislavy.
Spolupráca s newyorskými dizajnérmi
Autor návrhu obnovy výstaviska Ivan Kulifaj plánuje pri rekonštrukcii Incheby pokračovať v duchu diela slovenského architekta Vladimíra Dedečka a symbioticky pracovať s už existujúcim objektom a jeho okolím.
Na rekonštrukcii výstaviska a jeho bezprostredného okolia sa má okrem neho podieľať aj newyorské architektonicko-dizajnérske štúdio Diller Scofidio + Renfro, ktoré má za sebou množstvo svetovo významných realizácií ako The Ligh Line, Metropolitnú operu či Múzeum moderného umenia v New Yorku. V súčasnosti okrem iného pracuje aj na projekte nového sídla londýnskeho symfonického orchestra.
Nový vzhľad a funkcie výstaviska
Nové centrum bude disponovať 17 300 m2 kongresových a reprezentačných priestorov, 15 000 m2 zelene a 3 500 parkovacími miestami. Prestavba a modernizácia pôvodnej budovy zároveň počíta i s riešeniami a vyhradením priestorov pre rôzne druhy umenia vrátane koncertov. „V Inchebe plánujeme dať priestor všetkým druhom umenia, chceme sa stať obľúbeným centrom nielen pre hudobníkov, ale aj tanečníkov, výtvarníkov, sochárov či iných umeleckých tvorcov,“ približuje člen predstavenstva a výkonný riaditeľ spoločnosti Incheba Alexander Rozin ml.
Jedným z najväčších benefitov pre verejnosť je podľa neho vznik nového urbánneho priestoru a sprístupnenie veľkej časti areálu na 365 dní v roku. Zástupcovia Incheby by zároveň chceli využiť potenciál rieky a vybudovať park pri Dunaji. Okrem toho plánujú aj výstavbu maríny, ktorá by v prípade kongresov zjednodušila a zatraktívnila prepravu účastníkov medzi Viedňou a Bratislavou.