BRATISLAVA 5. júna (WebNoviny.sk) – India v pondelok úspešne vyslala do vesmíru svoju najsilnejšiu nosnú raketu GSLV Mk III, ktorá pomôže Indickej organizácii pre výskum vesmíru (ISRO) expandovať na trh komerčných vesmírnych letov a v budúcnosti eventuálne uskutočniť vesmírne misie s ľudskou posádkou. Informovala o tom agentúra DPA.
GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle) s hmotnosťou 640 ton odštartovala z Kozmického centra Satiša Dhawana na juhu krajiny o 17:28 miestneho času (11:58 SELČ) a o 17 minút nato vyniesla na obežnú dráhu Zeme komunikačnú, geostacionárnu a meteorologickú družicu GSAT-9 s hmotnosťou 3 136 kilogramov.
GSLV je však schopná vyniesť náklad s hmotnosťou až štyri tony, tvrdia vedci z ISRO. Raketu poháňa kryogenický motor s tekutým palivom, ktoré musia udržiavať na nízkej teplote, aby sa nepremieňalo na plynné skupenstvo.
Indický premiér Naréndra Módí zagratuloval ISRO k úspešnému vypusteniu rakety. India pred dokončením vývoja GSLV musela na ťažšie lety využívať rakety francúzskej výroby, tie však boli limitované hmotnosťou nákladu do 2,2 tony. Čo sa týka letov s ľudskou posádkou, tie realizujú iba Rusko, USA a Čína.