Inflačné tlaky v eurozóne v novembri vzrástli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Estónsko je 17. členom eurozóny
Mladá Estónka drží v rukách bankovku 10 eur, ktorú krátko po polnoci vybrala z bankomatu v Talline. Úderom polnoci sa malá pobaltská krajina stala 17. členom eurozóny. Kým Slovensko sa pred dvoma rokmi stalo prvou krajinou východného bloku, ktorá prijala spoločnú európsku menu, Estónsko ju prijalo ako prvá z krajín, ktoré boli v minulosti súčasťou Sovietskeho zväzu. Foto: AP Photo/Timur Nisametdinov

NEW YORK 7. januára (WEBNOVINY) – Inflačné tlaky v eurozóne v novembri vzrástli na 25-mesačné maximum v súvislosti s ekonomickým oživením v Nemecku a Francúzsku. Vyplýva to z prieskumu amerického Inštitútu pre výskum hospodárskeho cyklu (ECRI). Inštitút v piatok informoval, že ukazovateľ budúcej inflácie v eurozóne vzrástol na úroveň 98,8 bodu z októbrových 97,6 bodu, hoci ho mierne brzdili dezinflačné tlaky v Taliansku a Španielsku.

„Ukazovateľ sa vyšplhal na dvojročné maximum. Inflačné tlaky v eurozóne pokračujú v zrýchľovaní svojho rastu,“ povedal Lakshman Achuthan z inštitútu ECRI. V Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, inflačné tlaky v novembri výrazne posilnili a ukazovateľ budúcej inflácie v krajine poskočil na úroveň 97,8 bodu z októbrových 93,9 bodu.

Štatistický úrad Európskej únie Eurostat v utorok informoval, že podľa jeho odhadu sa ceny v eurozóne v decembri medziročne zvýšili o 2,2 %, čo bolo zrýchlenie medziročnej úrovne inflácie z novembrových 1,9 %. Prieskumy vývoja v súkromných sektoroch, ktorých výsledky zverejnili tento týždeň, ukázali, že Francúzsko a Nemecko ťahajú ekonomické zotavovanie eurozóny. Trh však predpokladá, že v dôsledku dlhovej krízy okrajových členov eurozóny, zostanú úrokové sadzby v bloku na rekordne nízkej úrovni aj počas podstatnej časti tohto roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať