BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) – Sektor kolektívneho investovania na Slovensku zaznamenal v tomto roku turbulentný vývoj.
Kým prvý štvrťrok bol ešte v znamení mierneho rastu majetku v podielových fondoch, následne v druhej polovici roka časť investorov podľa country managera Pioneer Investments v SR Miroslava Ovčarika zachvátila určitá panika z vývoja na finančných trhoch, na čo reagovali masívnym odpredajom svojich podielových listov.
Záujem o realitné fondy
Napätie u investorov a výpredaje rizikovejších aktív vyvolali predovšetkým výkyvy na finančných trhoch, a to predovšetkým poklesy akciových trhov. „Faktory, ktoré v najväčšej miere prispeli ku zvýšenej nervozite boli spôsobené predovšetkým neistotou a obavami z riešenia európskej dlhovej krízy,“ doplnila pre agentúru SITA manažérka stratégie a predaja VÚB Asset Managementu Zuzana Janovičová. Neistý vývoj na finančných trhoch sa podľa Ovčiarika premietol aj do zvýšeného dopytu investorov po menej rizikových aktívach. Vzrástol tak záujem aj o realitné fondy, ktoré na slovenskom trhu kolektívneho investovania momentálne podľa Ovčiarika zažívajú renesanciu.
Boj o investície klientov
Pod vývoj sektora kolektívneho investovania sa v tomto roku podpísal aj boj slovenských bánk o investície klientov. „Ponuka bánk bola v roku 2011 bohatá na termínované vklady s rôznou viazanosťou a úrokovými sadzbami, ktoré boli vyššie ako historické zhodnotenie v peňažných fondoch. To znamenalo aj presúvanie peňazí z podielových fondov, predovšetkým peňažných, do iných produktov,“ konštatuje PR špecialistka Asset Managementu Slovenskej sporiteľne Zuzana Kardelisová.
Odborníci sa pritom zhodujú, že aj budúcoročný vývoj ovplyvní predovšetkým vývoj na finančných trhoch a riešenia európskej dlhovej krízy. „Pokiaľ sa situácia stabilizuje a podarí sa nájsť efektívne a trvalé riešenia európskej dlhovej krízy, môže to prispieť k návratu optimizmu aj u slovenských investorov. Stále však platí, že investori by nemali podliehať tlaku a dočasným poklesom na finančných trhoch, pretože si výberom realizujú stratu. Práve naopak, v prípade poklesu ceny aktív, je pre investorov výhodnejšie doinvestovať a priemerovať si nákupnú cenu,“ hovorí Zuzana Janovičová.
Konzervatívni Slováci
Spoločnosti pôsobiace na slovenskom trhu kolektívneho investovania charakterizujú klientov na domácom trhu skôr ako konzervatívnych. Táto vlastnosť sa prejavila aj v reakcii na vývoj na finančných trhoch. „V posledných mesiacoch investori na Slovensku vyhľadávali skôr menej rizikové typy podielových fondov a presúvali prostriedky z rizikovejších fondov do konzervatívnejších, ako sú peňažné, dlhopisové alebo zmiešané fondy, ktorých potenciál výnosu je síce nižší, ale zároveň je s nimi spojené i menšie riziko poklesu hodnoty investície,“ konštatuje Zuzana Janovičová z VÚB Asset Managementu.
Vzhľadom na očakávané pokračovanie dlhovej krízy v Európe a pomerne volatilný vývoj globálnej ekonomiky sa podľa Miroslava Ovčarika z Pioneer Investments správanie slovenských investorov veľmi nezmení ani v budúcom roku. „Pravdepodobne bude pokračovať silný dopyt po bezpečných a menej rizikových aktívach, prípadne po nehnuteľnostiach,“ uviedol Ovčiarik pre agentúru SITA.
Pokles majetku vo fondoch
Majetok v otvorených podielových fondoch na Slovensku pod správou členov Slovenskej asociácie správcovských spoločností a pridružených členov k 9. decembru poklesol podľa portfólio manažéra Prvej Penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky Mateja Vargu o necelých 12 %.
„Bez započítania majetku špeciálnych fondov by išlo o pokles o viac ako 14 % a s vynechaním kategórie špeciálnych a špeciálnych fondov nehnuteľností by išlo až o pokles o 18,7 %,“ dopĺňa Varga.
Najväčší odlev prostriedkov pritom zaznamenala kategória fondy fondov, za ktorou nasledovali fondy peňažného trhu. Naopak, najväčší nárast prílevu majetku si pripísala kategória špeciálnych fondov. Druhou najúspešnejšou kategóriou fondov z hľadiska nárastu majetku boli špeciálne fondy nehnuteľností.