VIEDEŇ 14. júla (WEBNOVINY) – Irán a šesť svetových mocností uzavreli v utorok vo Viedni komplexnú dohodu o jadrovom programe Teheránu. Na jej základe dôjde k zrušeniu sankcií, ktoré Západ uvalil na Irán, výmenou za obmedzenie jadrových ambícií Teheránu. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného iránskeho diplomata.
„Všetka tá tvrdá práca sa vyplatila a my sme uzavreli dohodu. Boh nech požehná náš ľud,“ povedal pre agentúru Reuters po maratóne rokovaní v rakúskej metropole Viedeň nemenovaný iránsky diplomat.
Dohoda ukončila 20 mesiacov rokovaní
Ministri zahraničných vecí Británie, Číny, Francúzska, Ruska a Spojených štátov sa stretli približne hodinu po polnoci a následne dospeli k dohode, o ktorej sa rokovalo viac ako 20 mesiacov. Dohoda je míľnikom vo vzťahoch medzi Teheránom a západnými štátmi, ktoré Irán podozrievajú, že svojím civilným jadrovým programom maskuje ambície vyvinúť jadrovú zbraň. Irán takéto obvinenia dlhodobo odmieta.
Ministri zahraničných vecí Iránu a šiestich svetových mocností sa stretli v utorok o 10.30 hodine na spoločnom zasadaní v centre Spojených národov vo Viedni. Po zasadaní nasledovala tlačová konferencia, na ktorej iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf a šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová prečítali spoločné vyhlásenie.
Dohoda potrvá minimálne desať rokov
Komplexná dohoda o jadrovom programe bude dostatočne pevná najmenej po dobu nasledujúcich desiatich rokov, pričom svetové mocnosti budú pozorne sledovať, ako Irán využíva peniaze získané vďaka uvoľneniu sankcií. Pre denník Le Monde to v utorok uviedol francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius, ktorého citovala agentúra Reuters.
„Postoj konštruktívnej neústupnosti Paríža umožnil prijať dostatočne pevnú dohodu, ktorá vydrží najmenej desať rokov. V tomto duchu budeme dozerať aj na jej implementáciu,“ uviedol Fabius.
Na otázku, či je znepokojený tým, že by sa Irán pomocou peňazí, ktoré mu budú plynúť z uvoľnenia západných sankcií, mohol pokúsiť destabilizovať región, šéf francúzskej diplomacie odpovedal: „Bude to jedna zo skúšok a my budeme nanajvýš ostražití.“ Fabius si nemyslí, že francúzske firmy budú Iránom potrestané za to, že Paríž počas rokovaní zastával tvrdý postoj.
Na základe dohody, ktorú Teherán so šiestimi mocnosťami uzavrel, bude voči Iránu ešte päť rokov platiť embago OSN na dovoz zbraní a ďalších osem rokov nebude môcť Teherán dovážať rakety. Irán okrem toho súhlasil s tým, že ak dohodu poruší, Západ voči nemu obnoví aj ďalšie sankcie.
Izrael považuje jadrovú dohodu s Iránom za historický omyl
Najvyšší vodca Iránu ďakuje vyjednávačom
Za uzavretie dohody sa iránskym vyjednávačom v utorok poďakoval aj najvyšší vodca Iránu Alí Chameneí. V prvej verejnej reakcii na novú dohodu ajatolláh vyjadril svoje „uznanie a poďakoval iránskym jadrovým vyjednávačom za ich úprimné a svedomité úsilie“, informovala agentúra AP. Podľa správy iránskej štátnej televízie to Chameneí uviedol počas stretnutia s prezidentom Hasanom Rúháním a členmi iránskej vlády.
Ajatolláh Alí Chameneí (75) je najvyššou politickou a náboženskou autoritou Iránskej islamskej republiky a má konečné slovo v kľúčových štátnych záležitostiach. Dohoda medzi Iránom a veľmocami by preto nemohla vzniknúť bez jeho súhlasu a politickej podpory pre rokovania. Podľa agentúry Reuters Chameneí v tejto otázke odložil bokom svoju hlbokú nedôveru k USA v záujme ukončenia desaťročia trvajúcej medzinárodnej izolácie Iránu.
V uliciach Teheránu vypukli oslavy
Obyvatelia iránskej metropoly utorňajšie uzavretie komplexnej jadrovej dohody medzi šiestimi svetovými veľmocami a Teheránom privítali. Menšie oslavy vypukli v teheránskych uliciach už bezprostredne po ohlásení historickej dohody. Teheránski vodiči od radosti trúbili na klaksóny svojich automobilov a dvíhali prsty na znamenie víťazstva, uviedla agentúra Reuters.
Večer, keď sa zmierni horúčava a skončí denný pôst dodržiavaný počas ramadánu, sa očakávajú väčšie pouličné „párty“. Miestna polícia prisľúbila, že nechá oslavám voľný priebeh, pokiaľ nedôjde k porušeniu zákonov alebo islamskej morálky. Priebeh jadrových rozhovorov s mocnosťami pozorne sledovali milióny Iráncov. Mnohí si ich úspech spájali s nádejou na zlepšenie svojich životných podmienok, na ktorých sa negatívne podpísali dlhoročné zahraničné sankcie.
Tlačovú konferenciu, oznamujúcu úspešné zavŕšenie rozhovorov vo Viedni, vysielala v priamom prenose – za veľkého záujmu divákov – iránska štátna televízia, rovnako ako prejav amerického prezidenta Baracka Obamu. Zvedavci sa zhromažďovali okolo televízorov aj v obchodoch a na iných verejných miestach. Obamov prejav sa naživo vysielal v iránskej televízii len dvakrát. Okrem utorka sa tak stalo v apríli, keď oznamoval dosiahnutie predbežnej jadrovej dohody s Teheránom.
Zbohom falafel, vitaj McDonald’s, hlásili sms správy ľudí
Ihneď po ohlásení dohody sa v utorok medzi iránskymi používateľmi mobilov začali šíriť humorné SMS správy, ktoré si robili žarty z jej možného dosahu, uviedla agentúra AP. „Zbohom falafel, vitaj McDonald’s,“ znela jedna zo správ, zmieňujúca sa o tradičnom blízkovýchodnom pokrme. Iná žartovala, že bankomaty v Iráne začnú čoskoro namiesto rialov vydávať americké doláre.
Radosť a uspokojenie z dohody podľa agentúry Reuters prejavujú predovšetkým reformisti a stúpenci súčasného umierneného iránskeho prezidenta Hasana Rúháního. Ten voči zahraničiu zaujal pragmatickejšiu politiku než neho konzervatívny predchodca Mahmúd Ahmadínežád.
Iránski konzervatívci naopak pristupujú k súčasnej jadrovej dohode zdržanlivo a s výhradami a k oslavám reformne ladených Iráncov sa nepridávajú. Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí síce podporoval rokovania s veľmocami, k samotnej dohode sa však zatiaľ verejne nevyjadril.