Irán začne po útoku na jadrové zariadenie Natanz obohacovať urán na 60 percent. V utorok sa tak vyjadril iránsky vyjednávač Abbás Araghčí, ktorého citovala štátna tlačová agentúra IRNA.
Na tak vysokú úroveň ako je 60 percent iránsky jadrový program ešte urán neobohacoval.
Tisíc ďalších centrifúg
Iránska štátna televízia Press TV, ktorá vysiela v angličtine, uviedla, že na krok už upozornili Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE). Obohacovanie sa podľa televízie začne už v stredu.
MAAE zatiaľ nereagovala na žiadosť o vyjadrenie, uvádza agentúra AP. Televízia tiež citovala vyjednávača, ako hovorí, že Irán zavedie v Natanzi ďalších tisíc centrifúg. Podrobnosti však neuviedol.
Iránske jadrové zariadenie Natanz bolo bez elektriny, jej výpadok označujú za jadrový terorizmus
Araghčího vyjadrenie prišlo po tom, čo iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf varoval, že víkendový incident v Natanzi by mohol uškodiť súčasným rokovaniam so svetovými mocnosťami o jadrovej dohode.
Rokovania vo Viedni sa zameriavajú na návrat Spojených štátov k dohode, ktorej cieľom je obmedziť iránske obohacovanie uránu výmenou za úľavy so sankciami.
Útok pripisujú Izraelu
Podrobností o tom, čo sa cez víkend stalo v Natanzi, je málo. Prvé informácie hovorili o výpadku, ktorý spôsobila chyba v elektrizačnej sústave v nadzemných dielňach a podzemných halách. Iránski predstavitelia neskôr začali hovoriť o útoku, ktorý pripisujú Izraelu.
Irán testuje svoju novú centrifúgu, s ňou dokáže obohacovať urán oveľa rýchlejšie
Irán v súčasnosti obohacuje urán na maximálne 20 percent. Ako pripomína agentúra AP, obohacovanie uránu na 20 percent je jeden technický krok od obohacovania na 90 percent, čo je treba pre jadrové zbrane.
Irán v minulosti uviedol, že by mohol urán obohatený na 60 percent použiť v lodiach na jadrový pohon. Zatiaľ však krajina žiadne také lode v námorníctve nemá.