Takzvaná írska poistka, teda súčasť dohody o brexite, ktorá má zaručiť bezproblémový režim na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom po odchode Veľkej Británie z EÚ, nie je určite takým nebezpečím, za aké ju vydávajú niektorí britskí politici.
V zjavnej narážke na nového britského premiéra Borisa Johnsona to v utorok vyhlásila námestníčka francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Amélie de Montchalin.
„Poistka nie je žiadne dvojhlavé monštrum“ vyhlásila a dodala, že britskí politici to s démonizovaním tejto otázky podľa nej už veľmi preháňajú.
Jediná pozemná hranica medzi Britániou a EÚ
Hranica medzi Írskom a Severným Írskom sa po brexite stane jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a EÚ, a prípadné budovanie reálnych hraníc by tu ľahko mohlo podnietiť nové kolo násilností medzi severoírskymi unionistami a katolíkmi.
Premiér Johnson zvažuje predčasné voľby, ak parlament prijme zákon o odklade brexitu bez dohody
Takzvaná írska poistka preto, pri istom zjednodušení, zavádza pravidlo, že ak sa na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom objavia problémy, predovšetkým v oblasti colnej politiky, ktoré by nešlo vyriešiť nijakým iným spôsobom, bude sa obchodná a colná politika Severného Írska riadiť pravidlami platnými v EÚ a nie v samotnej Británii, ak budú tieto rozdielne.
V dohode o brexite, ktorú britskí poslanci – čiastočne práve pre odpor voči tejto poistke – opakovane odmietli, sa uvádza, že toto opatrenie by malo byť len dočasné. Viacerí britskí politici vrátane premiéra Johnsona však tvrdia, že dočasné opatrenie sa môže ľahko zmeniť aj na trvalé, a Veľká Británia by tak podľa nich fakticky prišla o suverenitu nad časťou svojho územia.
Žiadne návrhy na zmenu írskej poistky neprišli
Amélie de Montchalin, námestníčka francúzskeho ministerstva zahraničia pre otázky Európy, v utorok povedala, že jej krajina je pripravená preskúmať prípadné britské návrhy na zmenu írskej poistky, no zo strany Londýna zatiaľ žiadne konkrétne návrhy neprišli.
Poslanec Phillip Lee opustil Konzervatívnu stranu, britská vláda tak stratila väčšinu v parlamente
To isté v utorok vyhlásil aj holandský premiér Mark Rutte, ktorý pripomenul, že sa o tejto otázke pred týždňom zhováral aj s britským premiérom Johnsonom, no ten sa mu odvtedy neozval so žiadnym konkrétnym návrhom.
„Je na Britoch, aby prišli s novými návrhmi. Johnson ma uistil – a ja mu verím – že prídu s konkrétnymi návrhmi, o ktorých si myslia, že by sa ich pomocou dal tento problém vyriešiť. Povedal som mu, že sme vždy otvorení návrhom, ale tie musia najprv prísť,“ vyhlásil Rutte.