PARÍŽ 27. júna (WEBNOVINY) – Francúzski vyšetrovatelia v nedeľu po dvoch dňoch prepustili na slobodu manželku a sestru Yassina Salhiho, ktorý sa ešte skôr v ten istý deň priznal k vražde svojho zamestnávateľa a je podozrivý z následného útoku v továrni na výrobu priemyselných plynov Air Products v kraji Isere.
Salhiho hneď po útoku v továrni hospitalizovali v nemocnici v Lyone a v piatok večer dali do cely predbežného zadržania. Salhi po počiatočnom mlčaní začal v sobotu spolupracovať s vyšetrovateľmi a uviedol okolnosti, za akých zabil svojho nadriadeného, 54-ročného Hervého Cornaru, ktorý by bol v nedeľu oslávil svoje 55. narodeniny, informovali o tom francúzske médiá.
Zdroj blízky vyšetrovaniu v nedeľu médiá informoval, že Salhi svojho šéfa zavraždil na parkovisku, odkiaľ sa autom presunul do továrne Air Products v Saint-Quentin-Fallavier. V jej areáli, mimo dosahu bezpečnostných kamier, vyhodil bezhlavé telo obete a hlavu zavesil na továrenský plot. Potom sa v hangároch pokúsil spôsobiť explóziu nárazmi svojho malého nákladného auta do plynových a acetónových bômb.
Pitva tela obete zatiaľ nepreukázala, kedy nastala smrť, či pri dusení, škrtení alebo odrezaní hlavy, spresnili zdroje blízke vyšetrovaniu.
Salhi sa so šéfom pohádal
Analýzou Salhiho mobilného telefónu sa zistilo, že na číslo mobilu v Kanade zaslal svoju selfie snímku s odrezanou hlavou. Kanadské úrady preto začali pátrať po identite adresáta, pričom pripustili, že sa môže nachádzať mimo územia Kanady. Hovorca kanadského ministerstva vnútra odmietol komentovať špekulácie médií, že táto osoba sa nachádza v Sýrii. Salhi údajne počas výsluchov tvrdil, že konal sám.
Podľa francúzskych médií sa Salhi vyšetrovateľom priznal, že pred vraždou sa pohádal s Cornarom i svojou manželkou. Jeden zo spolupracovníkov oboch mužov v rozhovore pre i-Télé uviedol, že dva dni pred útokom mali obaja muži spor kvôli tomu, že Salhi zhodil paletu s drahou počítačovou technikou.
Podľa i-Télé Salhi pred vyšetrovateľmi vyhlásil, že kvôli sporom so ženou a s nadriadeným chcel spáchať samovraždu, ale nemal v úmysle spáchať teroristický čin. Uviedol, že motívom vraždy bola nenávisť voči Cornarovi a ich spory. Vyhlásil tiež, že vražda bola spúšťačom jeho ďalšieho konania v továrni.
Francúzsko je v najvyššej pohotovosti, hrozia ďalšie útoky
Islamista zabíjal pri Lyone, po výbuchu našli bezhlavé telo
Nechápem, ako to mohol urobiť, povedala manželka teroristu
Tento muž zastrelil v Tunisku 38 ľudí, miloval tanec a párty
Video: V kuvajtskej mešite sa odpálil samovražedný útočník
Vraha sledovala istý čas aj tajná služba
Salhiho v nedeľu v sprievode po zuby ozbrojených a zamaskovaných policajtov previezli do bytu na lyonskom predmestí Saint-Priest, v ktorom býval so ženou a ich tromi deťmi, aby tam v jeho prítomnosti urobili domovú prehliadku.
Francúzska tajná služba Salhiho v roku 2006 začala sledovať ako potenciálne nebezpečnú osobu, v roku 2008 so sledovaním prestala.
Podľa niektorých zdrojov sa Salhi zradikalizoval začiatkom 21. storočia, keď sa v Pontarlier na východe krajiny dostal do kontaktu s Frédérikom-Jeanom Salvim, ktorý konvertoval na islam a používal meno Ali. Salvi je podozrivý z účasti na príprave atentátov, ktoré v Indonézii spáchala sieť al-Káida.
Pri odrezanej hlave Salhiho obete sa našla čierna a biela vlajka s vyznaním viery v arabčine. Tento scenár pripomína spôsob, akým svojich rukojemníkov popravuje Islamský štát. Ten sa však k útoku vo Francúzsku neprihlásil. Zodpovednosť však prevzal za útoky, ktoré sa v piatok odohrali v Tunisku a Kuvajte.