Liek Ivermektín nie je určený na liečbu ochorenia COVID-19, ale svrabu. Informovala o tom polícia vo svojom profile na sociálnej sieti Hoaxy a podvody – Polícia SR. Upozornila na užívateľský profil Tibor Eliot Rostas, ktorý informoval, že Ivermektín dostal zelenú.
„V návale radosti však zabudol spomenúť, že tento liek nebol schválený na liečbu Covid-19. Namiesto toho si ponadával na farma firmy, vedcov a zapredaných lekárov. Jeho status zdieľa viac ako 9 400 ľudí,“ uviedla polícia.
Na sociálnej sieti sa šíri hoax o tom, že očkovaným rodičom sa narodilo dieťa s chvostom
Liek Ivermectin Exeltis 3 mg tablety bol skutočne prednedávnom na Slovensku registrovaný. Balenie 10 tabliet je dostupné na lekársky predpis v nemocniciach aj lekárňach.
Polícia priblížila, že liek Ivermectin Exeltis bol schválený na terapiu troch ochorení, a to črevnej infekcie spôsobené červom (háďatko črevné), ďalej na infekcie krvi nazývanej mikrofilarémia, ktorú spôsobuje červ (vlasovec miazgový) a ak lekár diagnostikoval svrab (kožný roztoč pod kožou). V príbalovom letáku k lieku sa slovo COVID-19 nenachádza.
COVID oddelenie na bratislavských Kramároch nie je prázdne, reaguje polícia na ďalší hoax
Polícia pripomína, že Ivermektín nie je zázračný liek. „Všetky vedecké štúdie, ktoré poukazujú na účinnosť lieku Ivermektín proti covidu, obsahujú vážne chyby alebo vykazujú známky manipulácie s dátami. Uviedol to server BBC s odkazom na zistenie štyroch nezávislých vedcov. Tí posudzovali všetky dostupné štúdie, v ktorých bol liek testovaný na ľuďoch nakazených koronavírusom. Rešpektované klinické testy zaoberajúce sa účinnosťou lieku potom podľa nich dospeli k záveru, že liek nemá vplyv na zdravotný stav pacientov s covidom,“ upozornila polícia a dodala, že najlepším liekom v tejto chvíli zostáva prevencia vo forme vakcíny.