Izrael naďalej útočí v Pásme Gazy, USA budú vetovať ďalší návrh rezolúcie OSN o prímerí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Izraelsko palestínsky konflikt, Pásmo Gazy
Izraelský vojenský vrtuľník nad Pásmom Gazy. Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Izraelské útoky v Pásme Gazy zabili v noci na nedeľu podľa zdravotníkov a svedkov najmenej 18 ľudí. Medzitým Spojené štáty uviedli, že budú vetovať ďalší návrh rezolúcie Organizácie Spojených národov (OSN) o prímerí.

USA, hlavný spojenec Izraela, namiesto toho dúfa, že sprostredkuje dohodu o prímerí a prepustení rukojemníkov medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas, pričom zastáva rozsiahlejšie riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Katarský premiér Mohammed bin Abdulrahman Al-Thání na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii poznamenal, že rozhovory o potenciálnej dohode o prímerí v Pásme Gazy po nádejnom začiatku v ostatných dňoch „nepostúpili podľa očakávania“.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil požiadavky Hamasu za „bludné“ a odmietol americké a medzinárodné výzvy na vytvorenie palestínskeho štátu.

Netanjahu prisľúbil, že v ofenzíve bude pokračovať až do „úplného víťazstva“ nad Hamasom a že ju rozšíri do Rafahu, najjužnejšieho mesta Pásma Gazy, kde viac ako polovica obyvateľov z 2,3-miliónovej enklávy hľadá útočisko pred bojmi v ostatných častiach Pásma Gazy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Benjamin Netanjahu