Izrael v tichosti pomohol podporiť operáciu Azerbajdžanu na znovudobytie Náhorného Karabachu tým, že Baku dodával silné zbrane. Tvrdia to viacerí oficiálni predstavitelia a experti.
Strieľajú na našich ľudí
Len niekoľko týždňov predtým, ako Azerbajdžan 19. septembra spustil svoj 24-hodinový útok, podľa údajov o sledovaní letov a arménskych predstaviteľov azerbajdžanské vojenské nákladné lietadlá opakovane lietali medzi izraelskou leteckou základňou a letiskom neďaleko Náhorného Karabachu.
„Pre nás je hlavným problémom, že izraelské zbrane strieľajú na našich ľudí,“ povedal pre agentúru AP Arman Akopjan, arménsky veľvyslanec v Izraeli.
Europoslankyňa Lexmann kritizuje Úniu pre partnerstvo s Azerbajdžanom. Pre Arménsko chce humanitárnu pomoc
Dodal, že Jerevan v ostatných týždňoch adresoval izraelským politikom a zákonodarcom znepokojenie v súvislosti s dodávkami izraelských zbraní.
„Nevidím dôvod, prečo by Izrael nemal byť v pozícii, aby vyjadril aspoň nejaké znepokojenie nad osudom ľudí vyhnaných zo svojej vlasti,“ povedal Akopjan pre AP.
Dodávané Izraelom a Tureckom
Septembrový útok Azerbajdžanu zahŕňajúci ťažké delostrelectvo, raketomety a bezpilotné lietadlá, podľa odborníkov z veľkej časti dodávané Izraelom a Tureckom, prinútil arménske separatistické úrady zložiť zbrane a zasadnúť k rozhovorom o budúcnosti separatistického regiónu.
Náhorný Karabach opustili už takmer všetci obyvatelia, Arménsko prijalo viac ako 100-tisíc utečencov
Väčšina obyvateľov sa však rozhodla utiecť, pretože neveria, že azerbajdžanské úrady s nimi budú zaobchádzať spravodlivo a humánne a zaručia im jazyk, náboženstvo a kultúru.
USA a EÚ vyjadrili „hlboké obavy“ o Arménov v Náhornom Karabachu, ktorý je medzinárodne uznávaný ako súčasť Azerbajdžanu, ale bol pod kontrolou Arménov.