Izrael prevzal kontrolu nad hraničným priechodom Rafah v Pásme Gazy, nad prímerím vzniká veľký otáznik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Izrael, Palestína
Izraelskí vojaci na stanovišti pri hranici medzi Izraelom a Gazou na juhu Izraela. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Izraelská tanková brigáda v utorok prevzala v Rafahu v Pásme Gazy kontrolu nad tamojšou stranou hraničného priechodu s Egyptom. Izrael tak napreduje s pozemnou ofenzívou v meste a vytvára veľký otáznik nad rokovaniami o prímerí s militantným hnutím Hamas

Je kľúčový pre humanitárnu pomoc

Izraelská armáda uviedla, že 401. brigáda vstúpila na hraničný priechod skoro ráno a prevzala nad ním „operačnú kontrolu“. Podľa armády tak spravili po tom, čo dostali informácie, že priechod, ktorý je kľúčový pre humanitárnu pomoc aj ľudí utekajúcich do Egypta, „je používaný na teroristické účely“.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Dôkazy na okamžité potvrdenie tohto tvrdenia však neposkytla. Uviedla ale, že oblasť okolo priechodu bola použitá na mínometný útok, ktorý zabil štyroch izraelských vojakov a ďalších zranil v blízkosti priechodu Kerem Šalom.

Hovorca palestínskeho úradu pre priechody uznal, že izraelské sily obsadili priechod a nateraz zariadenie uzavreli. Údery sa podľa neho od pondelka zameriavali na oblasť okolo priechodu. Armáda tiež uviedla, že pozemné skupiny a nálety udreli na podozrivé pozície Hamasu v Rafahu.

Nastane prímerie?

Ofenzíva opäť zvýšila riziko totálneho izraelského útoku na Rafah, čo je krok, ktorý Spojené štáty a ďalšie západné mocnosti dôrazne odmietajú a pred ktorým varujú humanitárne skupiny s tým, že bude katastrofálny pre viac ako milión Palestínčanov, ktorí tam vyhľadali útočisko.

Americký prezident Joe Biden v pondelok telefonoval s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a naliehavo ho vyzval, aby ofenzívu na najjužnejšie mesto v Pásme Gazy neuskutočňovali. Cielené údery na Rafah a prevzatie kontroly nad hraničným priechodom sa udiali niekoľko hodín po tom, ako Hamas oznámil, že akceptoval návrh na prímerie, ktorý predložili sprostredkovatelia Egypt a Katar.

Prímerie by mohlo minimálne pozastaviť sedemmesačnú vojnu v Pásme Gazy. Nie je však isté, či bude dohoda spečatená, keďže Izrael odpovedal vyhlásením, že návrh nespĺňa jeho „základné požiadavky“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Benjamin NetanjahuJoe Biden
Firmy a inštitúcie Hamás