Izraelský minister Benny Gantz hrozí rezignáciou, ak vláda neprijme nový plán pre Pásmo Gazy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Benny Gantz
Izraelský minister Benny Gantz. Foto: archívne, Abir Sultan/Pool Photo via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister izraelského vojnového kabinetu Benny Gantz v sobotu pohrozil rezignáciou, ak vláda do troch týždňov neprijme nový plán pre Pásmo Gazy.

Rozhodnutie, ktoré prehlbuje rozpory v izraelskom vedení v čase vojny v palestínskej enkláve, by tak mohlo zanechať premiéra Benjamina Netanjahua viac závislého na jeho krajne pravicových spojencoch.

Predložil šesťbodový plán

Gantz v sobotu predložil šesťbodový plán, ktorý obsahuje návrat rukojemníkov, ukončenie vlády militantného hnutia Hamas v Pásme Gazy, demilitarizáciu palestínskej enklávy a zriadenie medzinárodnej správy civilných záležitostí, ktorá by bola založená na americkej, európskej, arabskej a palestínskej spolupráci.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Plán tiež podporuje úsilie o normalizáciu vzťahov so Saudskou Arábiou a rozšírenie vojenskej služby na všetkých Izraelčanov. Konečný termín na rozhodnutie stanovil na 8. júna.

„Ak sa rozhodnete ísť cestou fanatikov a viesť celý štát do priepasti – budeme nútení skončiť vo vláde,“ vyjadril sa populárny centristický politik.

Netanjahu vo vyhlásení reagoval na Gantza s tým, že sa rozhodol dať ultimátum premiérovi namiesto Hamasu a nazval jeho podmienky „eufemizmami“ izraelskej porážky.

Vo funkcii nezostane ani Gallant

Gantz je dlhodobý rival Netanjahua, no pridal sa k jeho koalícii a vojnovému kabinetu, keď útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra rozpútal vojnu v Pásme Gazy, aby tým prejavil gesto národnej jednoty.

Jeho odchod by zanechal Netanjahua s jeho krajne pravicovými spojencami, ktorí veria, že Izrael by mal okupovať Pásmo Gazy a postaviť tam židovské osady.

Niekoľko dní pred Gantzom aj izraelský minister obrany Joav Gallant, ktorý je tretím členom trojčlenného vojnového kabinetu, povedal, že nezostane vo funkcii, ak sa Izrael rozhodne znovu okupovať Pásmo Gazy a vyzval vládu, aby vypracovala plány pre palestínsku administratívu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Benjamin NetanjahuBenny GantzJoav Gallant