JASLOVSKÉ BOHUNICE 17. januára (WEBNOVINY) – Obyvatelia miest a obcí z okolia Jaslovských Bohuníc súhlasia s výstavbou nového jadrového zdroja v tejto lokalite. Tvrdí to Jadrová a energetická spoločnosť Slovenska (JESS) na základe prieskumu, ktorý pre ňu spracovala agentúra NMS Market Research. Prieskum prebehol v decembri 2013 v okolí Jaslovských Bohuníc, kde JESS plánuje výstavbu novej jadrovej elektrárne.
Z prieskumu vyplynulo, že s výstavbou novej jadrovej elektrárne v lokalite Jaslovských Bohuníc súhlasí a skôr súhlasí 63 percent obyvateľov dotknutého regiónu a 73 percent opýtaných obyvateľov žijúcich v lokalite do 10 kilometrov od plánovanej elektrárne. Naopak, s výstavbou nesúhlasí a skôr nesúhlasí 36 percent opýtaných a 26 percent obyvateľov obcí v bezprostrednej blízkosti. K otázke sa nevedelo vyjadriť jedno percento opýtaných.
S jadrom súhlasili takmer všetci
O tom, že Slovensko vy malo byť energeticky sebestačné a nemalo by elektrickú energiu dovážať podľa prieskumu nepochybuje 96 percent opýtaných. Podľa oslovených respondentov jadrová elektráreň prispieva k stabilným cenám elektrickej energie, s čím úplne alebo skôr súhlasí 92 percent respondentov.
Z prieskumu podľa tlačovej správy JESS vyplynulo, že obyvatelia regiónu sú presvedčení, že blízkosť jadrového zdroja im prinesie hneď niekoľko výhod a bude mať priaznivý vplyv na zamestnanosť, prispeje k celkovému rozvoju regiónu a rozvoju obcí, v katastroch ktorých bude nová jadrová elektráreň postavená. JESS neuviedla, koľko respondentov bolo v rámci prieskumu oslovených.
Čakať treba vyše 10 rokov
JESS má už pripravených 115 hektárov pozemkov v katastri Jaslovských Bohuníc a Radošoviec pre novú jadrovú elektráreň. Generálny riaditeľ Štefan Šabík na stretnutí s obyvateľmi Jaslovských Bohuníc v novembri minulého roku povedal, že je zatiaľ predčasné hovoriť o konkrétnych termínoch výstavby nového zdroja.
To bude možné až po zabezpečení financovania v objeme štyri až šesť miliárd eur. Nový jadrový zdroj však nebude podľa neho uvedený do prevádzky skôr ako v roku 2025. V súčasnosti sa začalo posudzovanie vplyvov na životné prostredie, to má trvať dva a pol roka.
Jadrová energetická spoločnosť Slovenska vznikla koncom roka 2009. Štát má vo firme JESS cez Jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť (JAVYS) 51-percentný podiel a skupina ČEZ drží zvyšných 49 percent akcií. Spoločnosť ČEZ chce z JESS odísť, záujem nahradiť ju má ruská spoločnosť Rosatom.