Väzba, prepustenie, zadržanie, prepustenie. Asi takto by sa v skratke dali opísať posledné udalosti v súvislosti s bývalou štátnou tajomníčkou ministerstva vnútra Monikou Jankovskou.
V marci 2020 bola obvinená v kauze Búrka, ktorá bola zameraná na korupčnú trestnú činnosť sudcov, a bola väzobne stíhaná. Z tejto väzby ju prepustil Špecializovaný trestný súd a napriek nesúhlasu prokuratúry jeho rozhodnutie potvrdil Najvyšší súd SR.
Obvinená Jankovská ostáva na slobode, sudca ju nevzal do väzby
Sloboda Jankovskej netrvala dlho, pretože bola hneď zadržaná v súvislosti s kauzou trenčianskeho baru Fatima, kde je stíhaná pre zločin vydierania. Okresný súd Trenčín ju však prepustil na slobodu. Domáce prostredie je samozrejme príjemnejšie než väznica, ale aj tak Jankovskú nečaká voľný režim.
Pod dohľadom
Prokurátor sa voči rozhodnutiu okresného súdu odvolal, o jeho sťažnosti bude 15. marca rozhodovať Krajský súd v Trnave. Minimálne dovtedy bude Jankovská pod dohľadom probačného úradníka.
V praxi to znamená sériu obmedzení, medzi ktorými dominuje sledovací náramok. Niekdajšia sudkyňa tak bude pod dohľadom 24 hodín denne. Dohľad bude prebiehať najprv v trenčianskej nemocnici, v ktorej v súčasnosti ostáva hospitalizovaná a neskôr v domácom prostredí.
Vyšetrovateľ NAKA obvinil Gašpara, Hraška i Krajmera v kauze Fatima
Dohľad probačného a mediačného úradníka podľa zákona znamená domácu väzbu, ktorá nahrádza väzbu v klasickej väznici. Dôvod, pre ktorý k takejto zmene dochádza nebývajú zdravotné problémy a neudialo sa tak ani v prípade Jankovskej.
Ako vysvetľuje odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská, sudca vždy o tom rozhoduje podľa toho, či tu trvajú alebo netrvajú dôvody väzby. Napríklad, či už boli všetci svedkovia a znalci vypočutí, a teda nemôže dôjsť k ich ovplyvňovaniu.
V prípade, kedy má zadržaná osoba zdravotné problémy a stále trvajú dôvody väzby, býva jej zabezpečená zdravotná starostlivosť vo väzenskej nemocnici. Hospitalizovaná počas väzby bola aj Jankovská.
Zdravotné dôvody nerozhodujú
Jej spomínané prepustenie na slobodu neznamená, že má absolútnu slobodu. Okrem toho, že musela zaplatiť 100-tisíc eurovú peňažnú záruku, súd jej uložil zákaz styku s obvinenými, svedkami a znalcami, a to akoukoľvek formou.
Najvyšší súd SR nesúhlasí s Lipšicovým výrokom o nemožnom nahradení kolúznej väzby obvinenej Jankovskej
Asi najväčším obmedzením však pre ňu je elektronický monitoring. Prostredníctvom náramku, ktorý sa nosí na nohe, bude nepretržite monitorovaná. Podľa Kurilovskej je to veľmi efektívny spôsob kontroly, ktorý sa u nás málo využíva, aj keď je to pre štát často lacnejšie než výkon väzby vo väzení.
S náramkom
Náramok je sledovaný na operačnom stredisku, kde sa dá presne odsledovať či osoba dodržuje obmedzenia, ktoré jej stanovil súd. Napríklad dohodnuté časy vychádzok alebo dodržiavanie zákazu priblíženia.
Jankovská je v zlom psychickom stave a „zrútila sa“, po prepustení z väzby ju zadržali pre kauzu Fatima
Každodenné povinnosti zase určuje konkrétny probačný úradník. Ako vysvetľuje bývalý policajný vyšetrovateľ Peter Vačok, ten napríklad určuje, či a v akom čase môže ísť osoba na nákup, k lekárovi alebo dokonca v niektorých prípadoch aj do práce či na pohreb príbuzného.
Pri problémoch hrozí návrat do väzenia
Vždy je však presne špecifikované kedy a na ktorú adresu môže osoba pod dohľadom ísť a ako dlho sa tam môže zdržať, vysvetľuje Vačok.
Probačný úradník si rovnako stanovuje podmienky, za ktorých sa mu musí kontrolovaná osoba hlásiť a vyhodnocuje aj prípadné nečakané udalosti, napríklad poruchu zariadenia alebo výpadok signálu.
Vysoký počet väzňov je rizikom pre bezpečnosť väzníc. Smrť Lučanského spôsobí zmeny v podmienkach väzby
Takýto individuálny dohľad umožňuje efektívnejšie vyhodnotiť aj prípadné porušenia nariadených opatrení. Kurilovská upozorňuje, že v prípade závažných incidentov sa môže osoba opäť vrátiť do väznice.
Porušovať dohľad sa neoplatí
Rozhoduje o tom sudca, ktorému takéto porušenie podmienok domácej väzby hlási probačný úradník. Deje sa tak pri závažnom nedodržaní režimu alebo pri pokuse dať si dolu náramok. Takéto porušenia sú podľa Vačoka hneď evidované.
Bývalý policajný vyšetrovateľ uviedol pre SITA.sk aj konkrétny príklad z praxe. Osoba pod probačným dohľadom sa napriek zákazu súdu priblížila k osobe, ktorú v minulosti svojim správaním poškodila. „Do niekoľkých minút tam boli policajti a zadržali ju,“ priblížil Vačok.
Žilinka už pozná závery vyšetrovania Jankovskej pokusu o samovraždu, zverejní ich čoskoro
Doplnil však, že tak probačný úradník ako aj súd berie ohľad na nečakané udalosti, ako napríklad odvoz osoby na pohotovosť. „Vždy sa posudzuje za akých okolností a príčin došlo k takzvanému porušeniu,“ uzavrel.