TOKIO 26. decembra (WebNoviny.sk) – Japonsko vystúpi z Medzinárodnej veľrybárskej komisie (IWC) a opäť začne s komerčným lovom veľrýb. Vládny tajomník Jošihide Suga v stredu oznámil, že s lovom veľrýb na komerčné účely začnú v júli 2019 „v súlade so základnou japonskou politikou presadzovania trvalo udržateľného využívania živých vodných zdrojov založeného na vedeckých dôkazoch“. „Bohužiaľ sme dospeli k rozhodnutiu, že je v IWC nemožné usilovať sa o súžitie štátov s rozdielnymi názormi,“ vyjadril sa politik.
Lov bude podľa Sugu obmedzený len na japonské teritoriálne vody a výlučnú ekonomickú zónu. Krajina podľa jeho slov prestane s každoročným lovom veľrýb v Južnom oceáne a na severozápade Tichého oceána. Tajomník uviedol, že Japonsko oznámi svoje rozhodnutie IWC do 31. decembra a bude zaviazané medzinárodnej spolupráci na riadne spravovanie živých morských zdrojov aj po odchode z komisie.
Aktivisti Greenpeace neohrozili prevádzku elektrárne Nováky, prokuratúra zrušila obvinenie
IWC uvalilo moratórium na komerčný lov veľrýb v 80. rokoch minulého storočia pre ich zmenšujúcu sa populáciu. Japonsko následne začalo s takzvaným výskumným veľrybárstvom a tvrdí, že populácia veľrýb sa už natoľko zotavila, že je možné opäť začať loviť komerčne. Tento výskumný program sa stretol s kritikou, pretože podľa jeho odporcov len zakrýva komerčný lov, keďže sa mäso normálne predáva na domácom trhu.
Environmentálna organizácia Greenpeace rozhodnutie Japonska začať s komerčným lovom odsúdila a spochybnila jeho tvrdenia o zotavení veľrybej populácie. Ako podotkla, život v oceánoch ohrozuje znečistenie a rovnako aj nadmerný rybolov.