Je najmä na politikoch, či budú hasiť oheň vodou, alebo skúsia benzín (komentár)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 12. a 13. schôdze
Premiér SR Robert Fico počas hlasovania o vyslovení nedôvery ministerke zdravotníctva SR Zuzane Dolinkovej a ministerke kultúry SR Martine Šimkovičovej v rámci rokovania 12. a 13. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 14. máj 2024. Foto: archívne, SITA/Diana Černák
Tento článok pre vás načítala AI.

Pokus o vraždu premiéra Roberta Fica je bezpochyby otrasným a zavrhnutiahodným činom. A je to málokým chcené vyvretie napätia v slovenskej spoločnosti, ktorá je polarizovaná a emotívne nabudená až do špiku kostí.

Spory, rozdielne názory, či nesúhlas s politikou vlády, aby sme pripomenuli vlastnú motiváciu atentátnika, sa v civilizovanej spoločnosti nemôžu riešiť touto cestou.

Slovensko je na rázcestí. A možno je na prahu občianskej vojny, ako si to myslí minister vnútra Šutaj Eštok. Či tento scenár v nejakej podobe nastane, alebo sa mu vyhneme, je teraz v rukách všetkých tých, ktorí verejne komunikujú – či sú to ústavní činitelia, ďalší politici, novinári, influenceri, ale aj bežní ľudia na sociálnych sieťach.

Na jednej strane, sme v prvých reakciách mohli vidieť veľmi veľa jasných postojov odsudzujúcich útok a želaní uzdravenia postrelenému Robertovi Ficovi, na strane druhej, aj cynické konštatovania typu, kto s čím zachádza, tým aj schádza, a na ďalšej strane emotívne rozsudky o krvavých rukách opozície a médií a prísľuby pritvrdenia, revanšu, či stotožňovanie vraha so všetkými, ktorí nesúhlasia s krokmi vládnej koalície.

Mimochodom pohľad do minulých aktivít a postojov atentátnika prezradil, že názorovo má so stranami parlamentnej opozície pramálo spoločné.

Tragická udalosť ako je atentát na predsedu vlády, má obrovský potenciál na roztáčanie emočných centrifúg a tabu už bolo prelomené. Tabu prechodu od úvah o násilí ako riešení politických nezhôd, od vyhrážok k násilným činom, ku skutočnému atentátu.

Teraz ide o to, či atentát na premiéra bol vyvrcholením negatívnymi emóciami nabitej spoločenskej atmosféry a táto tragédia povedie k prehodnoteniu spôsobu a zmierneniu verejnej komunikácie. Alebo naopak bude príležitosťou na lacné zbieranie politických bodov, či lajkov, cynické stupňovanie nenávisti a jatrenie hlbokej rany v slovenskej spoločnosti.

V tom prípade sa streľba na premiéra ľahko môže stať smutnou úvodnou kapitolou politicky motivovaného násilia. Lebo tabu už bolo prelomené.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matúš Šutaj EštokRobert Fico