Je potrebné zahájiť mierové rokovania a uchrániť životy, vraví Gašpar k vojnovému konfliktu na Ukrajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tibor Gašpar
Bývalý prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Je potrebné zahájiť mierové rokovania, pozastaviť vojenské operácie a uchrániť civilné životy i životy vojakov. Myslí si to poslanec Národnej rady (NR) SR Tibor Gašpar (Smer-SD) o vojenskom konflikte na Ukrajine.

Popretie historickej skúsenosti

„Zbrojenie a neustále podporovanie vojny podľa mňa nemôže priniesť riešenie,“ uviedol Gašpar v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Poslanec NR SR Juraj Krúpa (Sloboda a Solidarita) tvrdí, že podporovanie ruskej agresie je spochybnením bezpečnostných záruk pre Slovensko, a zároveň popretím jeho historickej skúsenosti.

Rokovanie o miery

Rokovania o mieri podľa neho prichádzajú na rad vtedy, keď sú na ne pripravené obe strany. Táto situácia však podľa jeho názoru v prípade konfliktu Ruska a Ukrajiny ešte nenastala.

„Mier sa nemôže zabezpečiť vojnou,“ oponoval mu Gašpar. Zdôraznil tiež, že predseda Smeru a premiér Robert Fico podľa neho v súvislosti s predmetným konfliktom nešíri nenávisť, naopak, nabáda k mierovým rokovaniam.

Predseda vlády Fico v sobotu 24. februára v relácii RTVS Sobotné dialógy vyjadril presvedčenie, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie, no súhlasil s tým, že ruská invázia na Ukrajine bola porušením medzinárodného práva. „Slovania sa zabíjajú a Západ to podporuje,“ vyjadril sa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj KrúpaRobert FicoTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie SMER-SD