Končiaci holandský premiér Mark Rutte by sa mohol stať budúcim generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie (NATO), vyhlásila americká veľvyslankyňa pri NATO Julianne Smithová podľa informácií spravodajského portálu Dutch News.
V októbri 2024 končí funkčné obdobie generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga. Horúcimi kandidátmi, ktorých mená sa doteraz najviac skloňovali v súvislosti s týmto postom boli bývalý holandský premiér Mark Rutte, estónska premiérka Kaja Kallas, lotyšský minister zahraničných vecí Krišjánis Kariňš, ale aj dánska premiérka Mette Frederiksen.
Favoritom má byť Holanďan
Americká veľvyslankyňa Smithová aktuálne uviedla, že členské štáty NATO sa usilujú, pokiaľ je to možné, už „v prvom štvrťroku tohto roka“ vybrať kandidáta na post šéfa NATO, ktorý sa uvoľní na jeseň.
„Nemyslím si, že je tajomstvom, že o túto úlohu prejavil záujem končiaci holandský premiér Rutte,“ povedala Smithová. „V súčasnosti je Rutte jediný, ktorého možnosť nominácie Aliancia prešetruje,“ dodala ďalej.
Veľké vyjednávanie v rámci NATO
Exminister obrany a predseda strany Demokrati Jaroslav Naď bol prednedávnom hosťom v štúdiu agentúry SITA, kde sme sa ho pýtali aj na to, kto sa podľa jeho názoru stane novým šéfom NATO. V tejto súvislosti sa totiž často zdôrazňuje, že nový generálny tajomník NATO by mal vzísť z krajiny, ktorá dáva najviac na obranu.
„Ide o veľké vyjednávanie v rámci Severoatlantickej aliancie, kto získa túto pozíciu,“ povedal Naď. Podľa jeho slov v prípade každého z kandidátov by sa dalo nájsť veľa pozitív ako aj negatíva.
Interview s Putinom presiahlo 100 milión videní: Otvorene o Majdane, vojne na Ukrajine či výbuchu Nord Stream. Slová, z ktorých bude panikáriť západný mainstream
„Mark Rutte je opakovaný premiér Holandska. Nemal nejakú zásadnú kauzu vo svojej kariére, a ktorý je obľúbený. No ale vytiahli na neho, že v Holandsku nedávali dosť na obranu,“priblížil Naď. Následne exminister podotkol, že keby sa stala novým šéfom NATO dánska kandidátka, tak by sa mohlo vytýkať, že na tomto poste sa striedajú len nórski a dánski generálni tajomníci.
Exminister vtedy poznamenal, že na stole môže byť aj téma, aby sa šéfom NATO stal niekto z východného krídla Aliancie, napríklad z Estónska či Lotyšska.
Celú reakciu Naďa ako aj jeho tip, kto by mohol byť novým šéfom NATO si pozrite vo videu:
Súčasný generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg bude zastávať funkciu do októbra 2024, po tom ako v lete 2023 bol jeho mandát predĺžený o ďalší rok. 65-ročný Stoltenberg, ktorý je zároveň bývalým nórskym premiérom, je generálnym tajomníkom NATO od 1. októbra 2014.
Pozrite si rozhovor s Jaroslavom Naďom o Ukrajine:
Exminister Naď o situácii na Ukrajine: Putin musí dostať jasnú stopku, že toto mu neprejde (rozhovor)
Nového generálneho tajomníka NATO musí schváliť všetkých 31 členských štátov tejto obrannej organizácie, podstatná je však najmä podpora zo strany USA, krajiny s najväčším vojenským a finančným prínosom pre Alianciu.