Podľa charakteru práce a pracovného prostredia sú všetky práce, ktoré ľudia vykonávajú zaradené do štyroch kategórií, pričom práca v prvých dvoch kategóriách sa nepovažuje za rizikovú, no práca v tretej a štvrtej kategórii áno. A každý pracovník, ktorý pracuje v tretej a štvrtej kategórii má za sťažený výkon svojej práce aj nárok na rôzne kompenzácie. Viete aké?
Každé pracovisko je podľa druhu práce zaradené do určitej kategórie z hľadiska zdravotných rizík. Pokiaľ patríte k tým zamestnancom, ktorí pri svojej práci podstupujú vyššiu mieru rizika úrazu, alebo vám hrozí zvýšené nebezpečenstvo vzniku choroby z povolania, overte si, či sú na vašom pracovisku prijaté všetky opatrenia, ktoré mieru rizika optimalizujú. Pokiaľ nemáte vytvorené vhodné pracovné podmienky, alebo nemáte pri práci dostatok ochranných prostriedkov a pomôcok, môžete využiť služby právnika. Advokátska kancelária Žilina či iné advokátske kancelárie vám môžu poskytnúť nielen odbornú radu, ale aj pomoc.
Bezpečnosť pri práci
Pokiaľ pracujete vo výškach pri tejto práci obzvlášť nie je vhodné podceniť riziko úrazu. Keď si pád z výšky vyžiada len jednoduchú ortopedickú pomôcku, to je ten lepší prípad. No nie každý úraz sa vždy skončí happyendom. Ak vykonávate svoju prácu na pojazdnom lešení, je dobré vedieť, že pojazdné lešenie musí zodpovedať všetkým platným normám a predpisom. Nielen čo sa materiálu a stability týka, ale aj výšky lešenia či šírky plošín, ktoré musia byť protišmykové. Tiež je dôležité využívať všetky ochranné i záchytné konštrukcie a priestor vymedziť ohradením, aby v okolí lešenia vzniklo dostatočne veľké ochranné pásmo. Pri práci vo výškach nemožno podceniť všetky špecifické ochranné opatrenia a zabudnúť na osobné ochranné pracovné prostriedky. Vzájomné pôsobenie práce a pracovného prostredia musí byť zabezpečené tak, aby nepoškodilo ľudské zdravie. A základom je samozrejme nielen pri práci vo výškach, ale pri každej vonkajšej práci vhodná pracovná obuv, ktorá je protišmyková a je vybavená pomôckami pre čo najvyššie pohodlie a stabilitu. Myslíme tu v prvom rade na ortopedické pomôcky, akými sú napr. pracovné vložky do topánok, chrániče prstov, gelové srdička, podpätenka či vankúšik do topánok.
Kompenzačné nároky
Pokiaľ pracujete na pracovisku ako zamestnanec v prostredí tretej či štvrtej kategórie rizikovosti práce, kde na vás pôsobí prach, hluk, vibrácie či chemické, karcinogénne a biologické faktory, vzniká vám nárok na mzdovú kompenzáciu za sťažený výkon prác. Je dobré vedieť, že tieto nároky upravujú viaceré právne predpisy a právo na ich využívanie má každý zamestnanec, ktorý je zaradený do tretej a štvrtej kategórie náročnosti prác. Jedná sa o nárok na mzdovú kompenzáciu za sťažený výkon práce, nárok na skrátený týždenný pracovný čas, nárok na dodatkovú dovolenku, nárok na doplnkové dôchodkové poistenie, nárok na pravidelné rekondičné pobyty a iné.
Informačný servis