Voľby do Národnej rady SR by vyhrala strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) so ziskom 19,8 percenta hlasov.
Koalícia OĽaNO a priatelia nemá 7 percent
Hnutie Progresívne Slovensko (PS) sa umiestnilo na druhom mieste s 19,3-percentnou podporou a tretia je strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD), ktorej dôveruje 11,9 percenta respondentov.
Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023
Kandidátky a kandidáti pre predčasné voľby 2023 na Slovensku (24 strán, hnutí a jedna koalícia)
Hnutie Republika by skončilo štvrté so ziskom ôsmich percent. Nasledovalo by Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktorému dôveruje 7,7 percenta ľudí a strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorej namerali 7,4 percenta hlasov.
Pred bránami parlamentu by ostala koalícia OĽaNO a priatelia s dôverou 6,2 percenta voličov, keďže koalícia potrebuje získať aspoň sedem percent.
Počty mandátov v parlamente
Kreslá v parlamente by neobsadila ani Slovenská národná strana, hnutie Sme rodina či strana Demokrati, ktoré nezískali potrebných päť percent. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK pripravený pre verejnoprávnu televíziu RTVS. Zber dát prebehol od 25. septembra do 26. septembra na vzorke 1 004 respondentov.
Progresívne Slovensko môže poraziť Smer, rastie aj OĽaNO a Sme rodina s Hlasom padajú
Smer-SD by v takomto prípade v parlamente obsadil 40 mandátov, progresívci 39 a Hlas-SD 24. Zhodne po 16 kresiel by patrilo Republike a KDH. Liberálom by ostalo 15 kresiel. Podľa výsledkov by Smer-SD a Hlas-SD na zloženie koalície potrebovali ešte Republiku či KDH, aby dosiahli parlamentnú väčšinu. Vládu by dokázalo zostaviť aj PS spolu s Hlasom-SD a KDH alebo subjekty PS, Hlas-SD a SaS.
Progresívci a Smer sú plece pri pleci, Hlas má 15 percent. Kto by sa ešte dostal do parlamentu?
Až 81 percent respondentov sa plánuje zúčastniť volieb, pričom prísť voliť plánujú najmä mladí od 18 do 29 rokov a ľudia v strednom veku od 40 - 49 rokov. Neúčasť na voľbách podľa prieskumu najčastejšie deklarujú seniori nad 60 rokov.