Jedovatý kal sa dostal do Mošonského Dunaja

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maďarsko
Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 7. októbra (WEBNOVINY) – Toxický kal, ktorý v utorok vytiekol z hlinikárne v západomaďarskom meste Ajka, sa vo štvrtok dostal cez prítokovú rieku Rába do malého dunajského ramena Mošonský Dunaj. Agentúre MTI to vo štvrtok potvrdil hovorca Úradu ochrany proti katastrofám Tibor Dobson. Kal sa podľa neho vlial z rieky Rába do Mošonského Dunaja vo štvrtok ráno okolo 8:30. Agentúra AFP s odvolaním sa na ekológov varuje, že teraz hrozí kontaminácia ekosystému celej rieky. Červenkastý bahnitý kal môže v prípade kontaminácie Dunaja spôsobiť ekologickú katastrofu vo východnej časti európskeho kontinentu.

„Mošonský Dunaj, ktorý je maďarským ramenom Dunaja, znečistil toxický kal dnes (štvrtok) ráno približne desať kilometrov od hlavného ramena rieky,“ povedal Dobson z úradu pre mimoriadne katastrofy. „Teraz je našim cieľom zachrániť rieky Rába a Dunaj,“ povedal Dobson. Momentálne sú už namerané hodnoty kontaminácie v sútoku riek Rába a Mošonský Dunaj mierne nad normálom, uvádza zdroj z vodohospodárskeho úradu. Namerané hodnoty podľa nich zatiaľ nie sú kritické.

Mošonský Dunaj sa od hlavného toku Dunaja oddeľuje pri Rajke a neskôr sa do neho pri Gyóri späť vlieva. Agentúra AFP pôvodne uviedla, že sa nebezpečné bahno vlialo už priamo do Dunaja, agentúry MTI a Reuters informáciu upresnili, že išlo o jeho rameno Mošonský Dunaj. Ten sa považuje za jednu z najzachovalejších oblastí pôvodného podunajského povodia.

Nebezpečný kal na najprv vlial do rieky Marcal, ktorá ústi do rieky Rába. Podľa Dobsona ju toxický odpad úplne zničil. „Celá rieka Marcal ktorá sa nepriamo vlieva do Dunaja bola po kontaminácii toxickým kalom s vysokým PH úplne zničená,“ povedal Dobson pre agentúru MTI. Podľa neho na celom toku vyhynuli všetky ryby a jeho flóra sa už nebude dať obnoviť.

Najviac postihnutú obec Kolontár navštívil vo štvrtok aj maďarský premiér Viktor Orbán. „Neviem si predstaviť, ako tu budú môcť ďalej žiť ľudia,“ povedal. Podľa neho je viac ako pravdepodobné, že túto katastrofu spôsobilo ľudské zlyhanie. Orbán tiež dodal, že je dôležité, aby sa zistilo, kto je za nehodu zodpovedný a obyvatelia zničeného územia by mali dostať odškodnenie. „Pravdepodobne budeme musieť v dedine otvoriť novú obytnú zónu,“ dodal. Zodpovedných treba potrestať v súlade so zákonmi a mali by ich postihnúť tie najprísnejšie sankcie. Orbán tvrdí, že to, čo sa stalo je pre Maďarsko bezprecedentná prírodná katastrofa.

Maďarsko je podľa Orbána dostatočne silné na to, aby sa so znečistením vyrovnalo samé. „Nepotrebujeme zahraničné finančné zdroje,“ povedal. Upresnil ale, že Európska únia má vytvorený fond z ktorého je Maďarsko v prípade potreby oprávnené čerpať.

Havária sa odohrala 160 kilometrov západne od Budapešti a doteraz si vyžiadala štyri obete, pričom obrovská vlna jedovatého kalu dlhodobo znečistila rozsiahle územie v okolí továrne vrátane 280 domov. Postihnutá oblasť sa podľa úradov stala neobývateľnou. Čevenkastý kal sa najprv vlial do rieky Marcal a cez Rába pokračoval do Mošonského Dunaja, ktorý smeruje do hlavného toku Dunaja.

Dunaj, druhá najdlhšia rieka Európy, ešte na ceste z Maďarska do Čierneho mora preteká cez Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajinu a Moldavsko.

Toxický kal pochoval maďarské ulice

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viktor Orbán