BRATISLAVA 17. septembra (WBN/PR) – Jód je často spájaný s poruchami, resp. liečbou štítnej žľazy. Väčšina ľudí si však význam jódu a štítnej žľazy neuvedomuje v dostatočnej miere. Jód je prvkom, z ktorého štítna žľaza produkuje dva životne dôležité hormóny – trijodotyronín a tyroxín.
Účinky týchto hormónov, sprevádzajú človeka po celý život. Podieľajú sa na riadení významných životných funkcií, zodpovedajú napr. za rýchlosť a funkčnosť metabolizmu – látkovej výmeny, dôležitej pre tvorbu energie, za správne fungovanie nervového systému, udržiavanie zdravej pokožky, správnej kognitívnej funkcii (chápanie, myseľ, intelekt), odstraňovanie únavy, či psychickej depresie, správnu reguláciu hladiny cukru v krvi, atď..
Prioritnú úlohu zohráva jód aj v období vzniku a dozrievania centrálnej nervovej sústavy, ktoré prebieha od prenatálneho štádia do troch rokov veku dieťaťa. Pokiaľ v tomto období nemá tehotná a dojčiaca žena dostatok jódu, môže dieťa postihnúť neurologický defekt, vedúci až ku kreténizmu.
Prírodné zdroje jódu
Najprirodzenejším zdrojom jódu sú morské ryby, morské riasy a morská voda. Tieto sú však pre obyvateľov vnútrozemských teritórií menej dostupné. Niektoré zdroje uvádzajú, že nedostatkom jódu trpí jedna až dve miliardy ľudí. Ani náš kontinent nie je výnimkou, keď pôdy a rastliny krajín najmä strednej a východnej Európy neobsahujú jód v dostatočnom množstve.
Prečo je jód potrebný pre ľudské telo?
Nebezpečným je fakt, že deficit jódu si človek neuvedomuje a dôsledky nedostatku jódu z mladosti, sa mnohokrát odzrkadlia až v neskoršom veku. Preto by mal byť dostatočný príjem jódu, a to už od tehotenstva a počas celého života, v záujme každého, kto si svoje zdravie váži.
Všeobecný nedostatok jódu a z toho vyplývajúce negatívne dopady na zdravie ľudí, si uvedomili odborníci už v polovici minulého storočia, kedy aj vtedajšie Československo pristúpilo k európskemu jodizačnému programu, v rámci ktorého sa začala jódom obohacovať kuchynská soľ.
Obohacovanie soli jódom, zohralo a ešte stále zohráva nesmierny význam pre zdravie ľudí vôbec a zároveň je dôkazom významu jódu pre človeka. O dôležitosti a význame jódu, ako aj o jeho všeobecnom možnom deficite, svedčí aj existencia Medzinárodného výboru pre kontrolu porúch z nedostatku jódu – International Council for the Control of Iodine Deficiency Disorders – ICCIDD.
Sú však kategórie ľudí, ktoré používajú menej soli, resp. soľ je pre nich nevhodná. K nim patria deti ako aj starší ľudia, či tehotné ženy, pacienti s kardiovaskulárnymi a inými ochoreniami a pod. Navyše jód zo soli pomerne rýchlo vyprchá. Fenoménom novej doby sa stáva fakt, že ľudský organizmus, potrebuje k zdravému fungovaniu, vďaka civilizačným procesom a hlavne stresu, stále viac a viac jódu. Dôkazom toho je skutočnosť, že v polovici minulého storočia nám stačilo 50 mikrogramov jódu denne, dnes je to už 150, u tehotných žien dokonca až 250 mikrogramov jódu. Otázkou je, ako túto situáciu riešiť a či existujú aj iné možnosti zabezpečenia dostatku jódu inými formami, ako len obohacovaním soli jódom.
V Českej republike je stav veľmi podobný ako na Slovensku. Na X. konferencii k riešeniu jódového deficitu v ČR sa odborníci názorovo rozdelili na dva tábory. Zatiaľ čo medzirezortná komisia zodpovedná za dostatočný prísun jódu všetkým obyvateľom ČR označila problém saturácie populácie za zvládnutý, lekári z praxe si to nemyslia. Podľa endokrinológov v ČR jód v českom prostredí jednoznačne chýba a je ho nedostatok. Stále ohrozuje predovšetkým tehotné a dojčiace ženy, malé deti a seniorov. Podobné stanovisko vyplýva aj zo štúdie Prof. MUDr. Svetozára Dluholuckého, CSc., hlavného odborníka pre pediatriu v SR (Hodnotenie zvýšených hladín neonatálneho skríningového TSH na SR 2002).
Foto: PKR SLOVAKIA a. s.
Ako zabezpečiť prísun jódu?Vhodnou alternatívou ako rozšíriť možnosti zabezpečenia dostatku jódu v našich teritoriálnych podmienkach, je výživový doplnok JODIS KONCENTRÁT, patentovo chránený výrobok s prívlastkom biologicky aktívny jód, ktorý spĺňa všetky parametre európskych noriem. Je vhodný pre všetky vekové kategórie, pohlavia, športovcov a pod. Ide o kvalitnú nízko mineralizovanú vodu silne obohatenú prírodnými zložkami jódu, takže ju môžu užívať aj tí, ktorým konzumácia rôznych druhov pokrmov (napr. ryby, riasy, soľ a pod.) robí problém. Stačí ho užívať denne v množstve jedna až dve čajové lyžičky denne, a to priamo, alebo pridaním do nápoja či jedla. Je možné ho kúpiť v predajniach racionálnej výživy, fitnes centrách, ale hlavne v každej dobrej lekárni. Ďalšou alternatívou je možnosť pitia pramenitej vody, obohatenej jódom – JODIS KONCENTRÁTOM, ktorá sa začína predávať v rôznych obchodných reťazcoch na Slovensku pod obchodným názvom 24JODIS.
Viac informácií o JODIS KONCENTRÁTE získate priamo u distribútora JODIS KONCENTRÁTU, spoločnosti PKR SLOVAKIA a. s., Banská Bystrica, telefón 048 416 26 90, mailová adresa pkr@pkr.sk, a na webovej stránke www.jodis.sk.