Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu v utorok večer uštedrili ďalšiu ranu premiérovi Borisovi Johnsonovi, keď neschválili jeho plán, aby dohodu o brexite, ktorú vyrokoval s Európskou úniou, odsúhlasili v „zrýchlenom konaní“ v priebehu troch dní. Proti tomuto plánu hlasovalo 322 poslancov, za ich bolo 308.
Brexit bez dohody
Táto Johnsonova porážka veľmi pravdepodobne znamená, že premiérovi sa nepodarí vyviesť Britániu z únie v plánovanom termíne, teda do 31. októbra, aspoň nie s platnou a obojstranne schválenou dohodou o brexite.
Johnson v reakcii na toto hlasovanie oznámil, že jeho vláda teraz „urýchli plánovanie brexitu bez dohody“.
Lídri EÚ by mohli podľa Tuska čoskoro rozhodnúť, či Británii poskytnú ďalší odklad brexitu
Týmto scenárom, ktorý by podľa analytikov vniesol do vzťahov medzi Britániou a zvyškom Európy úplný chaos a ohrozil mier v Severnom Írsku, sa Johnson vyhráža napriek tomu, že britskí poslanci nedávno prijali zákon, ktorý Johnsonovej vláde vyslovene zakazuje vystúpiť z Európskej únie bez dohody.
Johnsonov postoj v tejto otázke je veľmi nejasný. Na jednej strane opakuje, že sa spomínaným zákonom bude riadiť, na druhej stále trvá na tom, že krajina vystúpi z únie 31. októbra.
Odklad brexitu
V utorok však zmienil aj možnosť ďalšieho odkladu brexitu, s ktorou on sám nesúhlasí. Povedal, že vyzve európskych predstaviteľov, aby sa urýchlene rozhodli vo veci britskej žiadosti o odklad brexitu.
Johnsonova vláda takúto žiadosť do Bruselu doručila preto, lebo ju k tomu zaväzoval zákon prijatý parlamentom.
Boris Johnson oficiálne požiadal o odklad brexitu, vyjadril však aj nesúhlas s týmto krokom
Johnson k nej však pripojil aj osobný list, v ktorom naopak presviedča predstaviteľov EÚ o tom, že odklad brexitu by bol veľmi zlý nápad.
EÚ má tak od tohto víkendu na stole žiadosť Johnsonovej vlády o odklad brexitu, a zároveň list samotného Johnsona, v ktorom proti odkladu protestuje.