BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) – V novej budove SND sa len pred pár hodinami skončil historicky prvý bál – Krištáľový ples. Hostia si pochvaľovali premyslene zariadené a rozľahlé priestory, uvoľnenú priateľskú atmosféru, ale najmä jedinečný program. Miesto hviezdy večera si jednoznačne získal sympatický argentínsky operný spevák José Cura, ktorý do metropoly Slovenska pricestoval aj s manželkou. Nejedno ženské srdce „zlomil“ najmä jeho povestnou bezprostednosťou. Uhladenosť doslova odhodil spolu s motýlikom, a to priamo na parkete pred jeho vystúpením. „Potrebujem sa v tejto skladbe cítiť slobodný,“ povedal Cura, ktorý hostí ohromil unikátnym predvedením árie z opery Turandot Giacoma Pucciniho.
„Jednoznačne José Cura ma oslovil najviac, na neho som sa veľmi tešila,“ povedala o jednom z najuznávanejších svetových operných spevákov vo svete organizátorka ankety OTO Jana Prágerová. Svojou charizmou si získal aj nedávno vydatú Sisu Sklovskú či herečku Kamilu Magálovú. „On ma úplne dostal, je taký charizmatický. Hoci trochu pribral, ja si ho pamätám ako veľkého fešáka“,
prezradila speváčka, ktorá na plese aj vystúpila. „Mala som z neho zimomriavky,“ dodala Magálová.
FOTOGALÉRIA Z PRVÉHO ROČNÍKA KRIŠTÁĽOVÉHO PLESU V SND
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Okrem toho, že Cura hosťom zaspieval, spoločne s primátorom Bratislavy Milanom Vtáčnikom, generálnym riaditeľom SND Ondrejom Šothom a slovenskou opernou hviezdou Miroslavom Dvorským oficiálne otvorili expozíciu Osobnosti SND. Pôvodne ju mala spoluotvoriť premiérka SR Iveta Radičová, ktorej plánoval Cura venovať jeho knihu fotografií. Pre chorobu ju zastúpil minister kultúry SR Daniel Krajcer, tomu sa však umelcova zbierka neušla.
Poklonu a neutíchajúci potlesk si vyslúžili aj ďalší dvaja očakávaní a svetovo uznávaní účinkujúci zo zahraničia, manželia Anna Netrebko a Erwin Schrott. Miesto v programe si našlo aj „nesmrteľné“ Labutie jazero v podaní svetoznámej baletky Rominy Kolodziej či vystúpenie tanečníka Vladmimíra Malachova ako Umierajúcej labute. Organizátori sa podľa všetkého riadili heslom Sto ľudí, sto chutí. Pre vyše tisícpäťsto hostí pripravili tri žánrovo odlišné sály. Sála opery a baletu bola vyhreadená pre hlavný program, priestory Štúdia boli určené špeciálne pre milovníkov diskoték, v Sále činohry hrala zasa cimbalová hudba Polakovičovcov. Priestoru na tancovanie bolo v každom prípade viac ako dosť. Slávnostný večer mal však aj charitatívny nádych.Trom osobnostiam SND udelili po prvý raz cenu Minerva Crystallinus, ktorá je symbolom umeleckého prínosu v oblasti dramatického, operného a baletného umenia a zároveň je určená tým, ktorí sa ocitli v núdzi. Cenu si prevzali baletná umelkyňa Alena Macháčová, pre nespôsobilosť zastúpila barytonistu Juraja Hrubanta jeho manželka. Herec Stano Dančiak si cenu prišiel prevziať osobne. Pri príchode na parket mu pri chôdzi dopomáhala jeho žena.
Medzi promientnými hosťami, ktorí si záver plesovej sezóny v metropole Slovenska nenechali ujsť boli okrem iných aj manželia Flašíkovci, módny návrhár Boris Hanečka, riaditeľ rovnomennej agentúry Jozef Oklamčák, tenista Dominik Hrbatý, čiastočne pracovne si významnú udalosť užili Zdena Studenková, Kamila Magálová či Robo Roth. Premiérový Krištáľový ples si svojím viac ako úspešným „uvedením do spoločnosti“ počas jednej noci vybudoval viac menej pevné miesto na slovenskej „bálovej scéne“. Pre budúci ročník ako aj pre svojich konkurentov nastavil latku poriadne vysoko.