Jozef Ninis sa dočkal pódiového umiestnenia na podujatí Svetového pohára, pomohla mu zmena materiálu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Ninis
Jozef Ninis . Foto: archívne, SITA/AP.

SIGULDA 29. januára (WebNoviny.sk) – Zo slovenského pohľadu mimoriadne úspešne vyvrcholil seriál Svetového pohára sánkarov 2017/2018.

Na podujatí záverečného 9. kola, v rámci ktorých sa uskutočnili aj 49. majstrovstvá Európy, sa v nedeľu postaral o veľkú radosť Jozef Ninis.

Najskôr v klasických pretekoch jednotlivcov obsadil reprezentant SR 7. miesto, keď v druhej jazde nechal za sebou všetkých konkurentov.

Výsledky ho hrejú pri srdci

V rámci európskeho šampionátu skončil ešte o priečku vyššie na 6. pozícii. Potom však prišlo v podaní onedlho už štvornásobného slovenského olympionika 2. miesto v disciplíne šprint, ktorá síce nebola súčasťou programu ME, ale je určená pre elitnú pätnástku pretekárov zo SP.

„Tieto výsledky ma veľmi hrejú pri srdci. Splnil sa mi sen o medaile na podujatí Svetového pohára, aj keď 2. miesto som si vyjazdil v šprinte, v ktorom sa na ME nesúťaží. Aj 6. miesto z európskeho šampionátu je však super,“ uviedol pre agentúru SITA Ninis po najväčšom úspechu doterajšej kariéry.

V nedeľňajších klasických pretekoch mu nevyšla prvá jazda, po ktorej bol až 21. „Trocha to mrzí, mohol som skončiť ešte vyššie, ale som spokojný. Zlepšil som si doterajšie maximum,“ pokračoval rodák z Čadce, ktorý sa presadil v siguldskom ľadovom koryte už aj v minulosti.

Aj predchádzajúce najlepšie výsledky zo SP i ME si vyjazdil práve tam. „Tamojšia dráha mi vyslovene sedí a je moja najobľúbenejšia. Cítim sa tam výborne. Tréningy som mal teraz síce všelijaké, ale na preteky som sa dokázal skoncentrovať.“

Do olympiády potrebuje trochu schudnúť

Už na predchádzajúcom podujatí SP v nórskom Lillehammeri, kde skončil 10. v klasických pretekoch a 5. v šprinte, Ninis naznačil, že záver sezóny by mu mohol priniesť viac radosti. Dovtedy bolo jeho maximom v aktuálnej sezóne 13. pozícia z decembra 2017 v nemeckom Altenbergu.

„Pozitívny obrat spôsobila zmena materiálu. Zmenil som sane, čo mi pomohlo. Aj teraz bolo vidieť, že napriek chybám sa dá zajazdiť slušne. Ani v Nórsku som nešiel podľa predstáv, ale napokon to dopadlo super. V Sigulde to nebolo inak, nepredviedol som stopercentné jazdy, ale aj tak som dosiahol tieto pekné umiestnenia,“ vysvetlil Ninis, ktorého vydarený záver účinkovania vytiahol až na konečnú 14. pozíciu (najlepšiu v jeho doterajšej kariére) v celkovom hodnotení seriálu SP, pričom v sezóne 2016/2017 figuroval až na 33. stupienku.

„Som prekvapený, že sa mi podarilo dostať do najlepšej pätnástky. Škoda, že som takto nejazdil v úvode. Ostatné výsledky najmä zo šprintu ma vytiahli vyššie a výrazne mi pomohli dosiahnuť toto celkové umiestenie. Verím, že mi forma ešte vydrží do olympiády, ale v každom prípade je to pre mňa veľké povzbudenie,“ priznal 36-ročný člen ŠKP Vysoké Tatry.

Ninisova forma vzbudzuje optimizmus aj v súvislosti s februárovým vrcholom sezóny na zimných olympijských hrách v Pjongčangu. „Potrebujem ešte popracovať na štartoch, schudnúť nejaké kilečko. Ťažko sa vopred hovorí o mojich šanciach, keďže na ZOH sa preteky jednotlivcov idú na štyri jazdy. V Pjongčangu to bude náročné, ale ak by sa mi podarilo skončiť do 15. priečky, tak tým nič nepokazím,“ skromne dodal J. Ninis.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Ninis