Ostro kritizovaný juhokórejský prezident Jun Sok-jol sa v sobotu ospravedlnil verejnosti za vyhlásenie stanného práva, ktoré v utorok na niekoľko hodín vyvolalo v krajine obavy a vlnu nespokojnosti.
Politická situácia
Niekoľko hodín pred parlamentným hlasovaním o jeho impeachmente Jun vyhlásil, že sa nezbaví právnej ani politickej zodpovednosti za vyhlásenie stanného práva a sľúbil, že sa ho nepokúsi vyhlásiť znova.
Juhokórejský prezident vyhlásil stanné právo, parlament ho zrušil
Ako povedal, nechá na svojej Strane ľudovej moci, aby vytýčila smer, ktorým sa bude uberať politická situácia v krajine, a to vrátane záležitostí súvisiacich s jeho funkčným obdobím.
„Vyhlásenie tohto stanného práva bolo výsledkom môjho zúfalstva. Ale v priebehu jeho vykonávania spôsobilo verejnosti znepokojenie a nepríjemnosti. Je mi to veľmi ľúto a úprimne sa ospravedlňujem ľuďom, ktorí museli byť veľmi šokovaní,“ povedal juhokórejský prezident.
Škandály
Konzervatívec Jun Sok-jol sa od nástupu do úradu v roku 2022 snaží presadiť svoju agendu, ale parlament ovláda opozícia. V ostatnom období stratil na popularite, keďže jeho vládu sprevádzajú škandály vrátane jedného týkajúceho sa jeho manželky.
Južná Kórea poskytla Ukrajine pôžičku 100 miliónov dolárov na podporu rozpočtu
Aj o nej v sobotu hlasuje parlament, a to konkrétne o menovaní špeciálneho prokurátora pre vyšetrovanie obvinení z ovplyvňovania.
Utorkové vyhlásenie stanného práva prezident odôvodnil tým, že opozícia krajiny sympatizuje so Severnou Kóreou a paralyzuje vládu protištátnymi aktivitami a v televíznom prejave sa zaviazal „vykoreniť proseverokórejské sily a chrániť ústavný demokratický poriadok“.
Zrušené stanné právo
O niekoľko hodín neskôr parlament stanné právo zrušil. Utorkové dianie viedlo k sérii rezignácií a odvolaní vládnych predstaviteľov, medzi nimi aj ministra obrany Kim Jong-hjuna.
Opozícia zároveň iniciovala hlasovanie o impeachmente Juna, ale nie je jasné, či sa jej to podarí presadiť. Na to potrebuje dvojtretinovú podporu parlamentu. Opozičné strany však majú v 300-člennom parlamente 192 kresiel, čo znamená, že potrebujú najmenej osem ďalších hlasov zo Strany ľudovej moci. Hoci sa v Junovej strane ozvali hlasy za jeho zosadenie, formálne je strana proti impeachmentu.
Demonštrácie
Ak by bolo hlasovanie o impeachmente úspešné, Junove právomoci by boli suspendované, až kým by juhokórejský ústavný súd rozhodol o tom, či ho ponechať v úrade. Ak by rozhodol proti Junovi, do 60 dní by sa museli uskutočniť voľby.
V sobotu sa v uliciach Soulu neďaleko parlamentu zišli desiatky tisíc ľudí vyzývajúcich na zosadenie Juna. V zdanlivo menšom počte vyšli demonštrovať aj jeho podporovatelia kritizujúc impeachment ako protiústavný krok.