Južná Kórea prvýkrát ukázala balistickú raketu Hyunmoo-5, ktorá dokáže zničiť aj severokórejské podzemné bunkre

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Napätie na Kórejskom polostrove
V ostatnom období sa zvýšilo napätie na Kórejskom polostrove. Foto: ilustračné, SITA/AP
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Južná Kórea predstavila svoju najsilnejšiu balistickú raketu a ďalšie zbrane zamerané na Severnú Kóreu. Udialo sa tak počas utorňajšej ceremónie pri príležitosti Dňa ozbrojených síl. Juhokórejský prezident Jun Sok-jol varoval Severokórejčanov, že to bude koniec ich režimu, ak sa pokúsia použiť jadrové zbrane.

    Juhokórejské predvádzanie zbraní prišlo po tom, čo Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) nedávno zvýšila napätie v regióne odhalením svojho zariadenia na obohacovanie uránu a testovanie rakiet.

    „Ak sa Severná Kórea pokúsi použiť jadrové zbrane, bude čeliť rozhodnej a drvivej reakcii našej armády a aliancie. Ten deň bude znamenať koniec severokórejského režimu,“ povedal Jun Sok-jol tisíckam vojakov na vojenskom letisku neďaleko Soulu. „Severokórejský režim sa musí vzdať ilúzie, že jadrové zbrane ho ochránia,“ dodal Jun Sok-jol.

    Počas ceremoniálu juhokórejská armáda vystavila približne 340 vojenských zariadení a zbraňových systémov. Medzi nimi bola aj jej najsilnejšia balistická strela Hyunmoo-5, ktorá je podľa pozorovateľov schopná niesť približne osem ton konvenčnej hlavice, dokáže preniknúť hlboko do zeme a zničiť severokórejské podzemné bunkre. Bolo to prvýkrát, čo Južná Kórea ukázala túto raketu.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe: Jun Sok-jol