Poskytnutie úplatkuv priebehu posledných troch rokov či už formou daru, protislužby alebo peňazí na Slovensku priznalo 13,4 percenta opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre organizáciu Transparency International Slovensko (TIS).
Podľa TIS ide v tomto prípade o prvý nárast za vyše 20 rokov meraní. Kým v roku 1999 sa k uplácaniu priznávalo vyše 40 percent ľudí, v roku 2019 to už bolo iba 10,4 percenta.
Štatistická odchýlka?
„Aktuálny nárast o tri percentuálne body však ešte stále môže ísť aj na vrub štatistickej odchýlky. Či je to tak, alebo ide naozaj o negatívny trend súvisiaci napríklad so stavom zdravotníctva počas pandémie, môže potvrdiť až ďalší prieskum,“ konštatuje na sociálnej sieti organizácia.
Koalícia tragicky zlyhala a musí skončiť, Pellegrini vyzval ľudí k očkovaniu proti koronavírusu (video)
V rámci prieskumu TIS zisťovala aj to, či má podľa respondentov súčasná vláda skutočný záujem riešiť problém úplatkárstva a korupcie. Kladne pritom odpovedala tretina respondentov.
Najviac dôverovali prvej Dzurindovej vláde
„Skepticky to vidí vyše 60 percent, s podobnou nedôverou sa potýkali aj minulé vlády,“ uvádza organizácia s tým, že túto otázku naposledy v prieskume kládli ešte v roku 2012 na sklonku vlády Ivety Radičovej.
Súťaž na SBS pre Slovenskú poštu bola podľa Doležala transparentná, politici by nemali komentovať verejné obstarávanie
„Z doterajších meraní ľudia najväčšmi dôverovali úprimnosti protikorupčného ťaženia prvej Dzurindovej vlády v roku 1999. V krajine vtedy ešte vládol entuziazmus po porážke Vladimíra Mečiara. Aktuálnej vláde verí druhý najvyšší podiel (33,8 percenta), v prípade voličov koalície je podiel samozrejme vyšší (cez 62 percent),“ informuje TIS.
Kritickejšia optika
Výsledok vlády vedenej protikorupčným hnutím OĽaNO však podľa TIS možno vnímať aj kritickejšou optikou. „Prvá vláda Roberta Fica totiž dosiahla pri rovnakej otázke na sklonku roku 2009 iba o málo horší výsledok (31 percent), hoci v tom čase už boli známe kauzy ako nástenkový tender či emisie,“ uvádza organizácia.
Dodáva, že celkovo najnižšiu dôveru v tejto oblasti zaznamenali práve počas Radičovej vlády v januári 2012, keď však už bola vládna zostava v rozklade.