MOSKVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Gruzínsko je zatiaľ poslednou krajinou, ktorá vyhostila ruského diplomata ako symbolický krok podpory Veľkej Británii v kauze bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa.
Toho otrávili začiatkom marca v anglickom Salisbury nervovoparalytickou látkou sovietskej výroby novičok, pričom podľa Londýna šlo o útok zo strany Ruska. Gruzínsko sa tak pripojilo k desiatkam ďalších západných či prozápadne orientovaných krajín, ktoré ruských diplomatov vyhostili už v predchádzajúcich dňoch.
Rusko a Gruzínsko prerušili diplomatické styky
Rusko a Gruzínsko prerušili diplomatické styky po vojne o Južné Osetsko v roku 2008, od roku 2009 však pôsobia ruskí diplomati v sekcii špeciálnych záujmov na švajčiarskom veľvyslanectve v Tbilisi – od štvrtka ich tam teda bude o jedného menej. Podľa vyhlásenia gruzínskeho ministerstva zahraničných vecí má diplomat týždeň na odchod z krajiny.
Skripaľovci sa novičokom otrávili doma, najviac nervovoparalytickej látky našli na hlavných dverách domu
Rusko tvrdí, že s útokom na Skripaľa a jeho dcéru nemá nič spoločné a že celá záležitosť je len provokáciou zo strany Veľkej Británie. Predstavitelia Kremľa naznačujú, že môže ísť o akciu britských tajných služieb namierenú proti Rusku. Moskva sľubuje za vyhosťovanie svojich diplomatov odvetu, zatiaľ však jej podobu nekonkretizovala. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok vyhlásilo, že odveta príde „v najkratšom možnom čase“.
Diplomatov vyhosťujú desiatky krajín
Najviac ruských diplomatov – až 60 – posielajú domov v súvislosti s kauzou Skripaľ Spojené štáty. Spomedzi 28 členských krajín Európskej únie vyhostilo ruských diplomatov už 19 krajín. Do vyhosťovania sa pritom zapojili aj mnohé krajiny mimo EÚ. Británia vyhostila 23 Rusov, Ukrajina 13 a Kanada, Nemecko, Francúzsko a Poľsko po štyroch.
Krajiny posielajú diplomatov späť do Ruska, najnovšie aj Belgicko a Moldavsko
Traja Rusi musia opustiť Českú republiku, Litvu a Moldavsko, dvaja Holandsko, Dánsko, Taliansko, Albánsko, Španielsko a Austráliu. Po jednom diplomatovi posiela späť do Ruska aj Švédsko, Chorvátsko, Rumunsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Maďarsko, Írsko, Belgicko, Nórsko, Macedónsko, Čierna Hora a Gruzínsko. Sedem pracovníkov ruskej misie posiela domov aj NATO.