BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Začleniť činnosť leteckej dopravy do systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov v rámci Európskej únie má okrem iného za cieľ návrh novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Dnes o tom bude rokovať kabinet premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Novelu predkladá minister životného prostredia. Navrhuje, aby emisné kvóty nemohli byť predmetom práva a ani nepeňažným vkladom do základného imania kapitálovej spoločnosti. Zákon plánuje envirorezort predložiť v skrátenom legislatívnom konaní, pričom aj o tomto zámere má rozhodnúť kabinet. Dôvodom na tento postup je to, že členské štáty EÚ musia do 30. septembra 2011 podľa eurosmernice o vytvorení systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov v spoločenstve zverejniť a zaslať Európskej komisii zoznam zariadení na svojom území, na ktoré sa vzťahuje táto smernica ako aj každé bezodplatné pridelenie kvót každému zariadeniu na svojom území vypočítané podľa pravidiel eurosmernice. Envirorezort v novele navrhuje aj zrušenie národnej schémy obchodovania s kvótami skleníkových plynov pre prevádzky. Zrušenie národnej schémy je výlučne záležitosťou členského štátu a nejde o rozpor so smernicou o obchodovaní so skleníkovými plynmi v Európskej únii. Podľa envirorezortu vzájomná prepojenosť viacerých systémov obchodovania kladie rôzne náročné požiadavky na ich účastníkov a preto je nevyhnutné mať čo najjednoduchší systém, čo sa zabezpečí úpravou.
Ministri rozhodnú aj o Návrhu na vyslovenie súhlasu vlády Slovenskej republiky s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky a s vyslaním Ozbrojených síl SR mimo územia Slovenskej republiky na vojenské cvičenia v 1. polroku 2011. Na území Slovenskej republiky by sa malo konať za prvých šesť mesiacov tohto roka 12 vojenských cvičení, na ktorých sa zúčastnia aj vojaci z partnerských krajín. Slovenskí vojaci majú v pláne zúčastniť sa v rovnakom časovom rozpätí na 23 cvičeniach v zahraničí. Tieto cvičenia vyjdú rezort obrany v prvom polroku na 187-tisíc eur. Rezort obrany počíta aj s tým že slovenskí vojaci budú vyslaní na základe Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe, ktorá bola podpísaná 19. novembra 1990 v Paríži, na územie Ukrajiny, Bieloruska, Gruzínska, Arménska, Azerbajdžanu a Moldavska.
Vláda sa bude zaoberať aj poslaneckými návrhmi. Medzi nimi je aj návrh poslancov za SDKÚ-DS Štefana Kužmu a Martina Pada na vydanie novelizovaného zákona o obecnej polícii. Novela by umožnila malým obciam vytvárať spoločnú obecnú políciu. Podľa poslancov by takáto forma obecnej polície mala slúžiť na elimináciu drobnej kriminality.
Kabinet by mal posúdiť aj poslanecký návrh zákona o štátnom občianstve Slovenskej republiky od Gábora Gála (Most-Híd), Pavla Kuboviča (SDKÚ – DS) a Szilárda Somogyiho (SaS). Poslanci novelu predložili s cieľom splniť záväzok z programového vyhlásenia vlády zmeniť zákonnú úpravu, ktorou Slovenská republika reaguje na zákon Maďarskej republiky o dvojakom občianstve. Zmena by eliminovala nežiaduce negatívne účinky tohto zákona na občanov Slovenskej republiky. V súvislosti s dvojakým občianstvom vláda posúdi aj druhý poslanecký návrh skupiny zákonodarcov z KDH o štátnej službe príslušníkov ozbrojených zborov. Policajti, vojaci, colníci a prokurátori nesmú mať podľa tohto návrhu cudzie štátne občianstvo. Poslanci tak chcú zachovať lojalitu uvedených profesií k SR a ochranu utajovaných a citlivých informácií.